۱۴۰۳-۰۱-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

آگاهی نداشتن درباره ضرورت دریافت واکسن HPV

  • ۱۴۰۲-۰۳-۱۶

فرورتیش‌آنلاین: عدم آموزش جامعه درباره تماس جنسی ناایمن، موجب افزایش شدید شیوع بیماری مقاربتی زگیل تناسلی شده و این موضوع پزشکان را نگران کرده است.

مدیر گروه بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی ایران، می‌گوید: «واکسیناسیون علیه HPV ضرورت مهم و کمک‌رسان برای جلوگیری از ابتلای افراد به ویژه جوانان جامعه به این بیماری است و باید هرچه سریع‌تر آموزش‌های لازم در کنار واکسیناسیون برقرار شود.»

«مریم کاشانیان»، تاکید می‌کند: «آلودگی با نوعی ویروس موسوم به پاپیلومای انسانی که از طریق روابط جنسی انتقال می‌یابد، می‌تواند عامل مهمی در بروز سرطان دستگاه تناسلی در سنین جوانی محسوب شود و بدین‌ترتیب سرطان‌هایی مانند سرطان دهانه رحم و تخمدان شیوع بیشتری پیدا کند. البته زگیل به تنهایی عامل نگرانی نیست بلکه بیشترین نگرانی مربوط به گسترش آلودگی با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی است که می‌تواند موجب بروز سرطان در نواحی خصوصی بدن انسان شود.»

او می‌گوید: «آموزش‌ها باید به شکلی باشد که همه بدانند، واکسن علیه بیماری زگیل تناسلی در اصل ابزاری برای جلوگیری از ابتلا به سرطان نواحی تناسلی زنان و مردان است.»

تیپ خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی (نوع ۱۶ و ۱۸) به عنوان عوامل ویروسی پرخطر می‌تواند نقش مهمی در بروز سرطان گردن رحم و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی زنان داشته باشد.

بهترین زمان تزریق واکسن چه برای دختران و چه پسران، حدود ۱۱ و ۱۲ سالگی توصیه شده، ولی بعد از این سن نیز تاثیر ایمنی‌زایی خود را خواهد داشت. با این حال بهترین بازه و بیشترین واکنش ایمنی‌زایی بدن علیه HPV در محدوده سنی ۱۱ تا ۲۶ سالگی است و استفاده از این واکسن تا ۴۵ سالگی نیز اثربخش است.

اگر فرد زیر سن ۱۵ سال باشد باید ۲ نوبت واکسن دریافت کند و پس از آن ۳ دز لازم خواهد بود.

منبع: ایرنا

خبرها