۱۴۰۲-۱۲-۰۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

پیشروی خطرناک جامعه ایران به سوی عادی‌سازی شرایط کرونا

  • ۱۴۰۱-۰۲-۱۲

فرورتیش‌آنلاین: در شرایطی که هنوز میلیون‌ها شهروند ایرانی به دلایل مختلفی حتی یک دوز واکسن کرونا را نیز دریافت نکرده‌اند، بخشی از جامعه در اقدامی خودسرانه به سمت عادی‌سازی و کنار گذاشتن پروتکل‌ها پیش رفته است.

ویدئویی که در یک قهوه‌خانه واقع در غرب تهران ثبت شده، نشان می‌دهد افراد در فضای بسته بدون ماسک کنار یکدیگر نشسته‌اند و با خیال آسوده به کشیدن قلیان مشغول هستند.

این وضعیت در بسیاری از کافه‌ها، رستوران‌ها، فود کورت‌ها، مترو، اتوبوس، تاکسی و باشگاه‌های ورزشی نیز مشاهده می‌شود اما به نظر می‌رسد ستاد مقابله با کرونا دیگر تمایلی به تعیین محدودیت برای فعالیت اصناف ندارد.

اکنون تعداد شهروندانی که در خیابان‌ها و مراکز تفریحی، تجاری و اداری ماسک روی صورت ندارند روز به روز بیشتر می‌شود، حتی بسیاری از مغازه‌دارها و کارکنان بانک‌ها نیز به عادی‌سازی شرایط روی آورده‌اند. در این میان نگرانی درباره کرونا تنها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جدی گرفته می‌شود.

با آن که از ابتدای شیوع کرونا پیشنهاد شده بود ناقضان پروتکل‌ها جریمه شوند، اما هیچ نهادی این موضوع را جدی نگرفت، همان‌طور که هنوز مجازات دنده‌عقب رفتن وسایل‌نقلیه در اتوبان و جاده یا ورود موتورسیکلت به پیاده‌رو قدرت بازدارنگی ندارد یا اصلا قانون آن اجرا نمی‌شود.

پیشروی جامعه ایران به سوی زیر پا گذاشتن پروتکل‌های دوران کرونا از زمانی شدت گرفت که خطوط هوایی در برخی کشورها قانون اجباری بودن استفاده از ماسک را لغو کردند و انتشار عکس و ویدئوهای این رخداد در اینستاگرام باعث تحریک قشر کم‌اطلاع شد.

از آنجایی که کرونا در حال گرفتن قربانی است و حتی اگر خطر مرگ را در پی نداشته باشد، فرد بیمار شرایط سخت و عوارض متفاوتی را تحمل خواهد کرد، هنوز استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی و اجتماعی منطقی‌ترین راه برای در امان ماندن از این ویروس است.

خبرها