۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

از بین رفتن نظام بهداشتی نوار غزه

  • ۱۴۰۳-۰۲-۰۵

فرورتیش‌آنلاین: با گذشت ۲۰۰ روز از شروع جنگ در نوار غزه یک کارشناس سازمان ملل می‌گوید که این جنگ نظام بهداشتی در این باریکه را کاملا از بین برده است.

تلالنگ موفوکنگ، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه حق سلامت، به خبرنگاران در ژنو گفت که تنها چند روز پس از شروع جنگ در نوار غزه «آسیب‌های جبران ناپذیری به زیرساخت‌های بهداشتی» در این منطقه وارد شد.

او در ادامه گفت که همزمان با بمباران بی‌امان اسرائیل، مراکز بهداشتی و درمانی در غزه ماه‌ها تحت شرایط بحرانی و با وجود دسترسی بسیار محدود به تجهیزات پزشکی به بیماران و مجروحان خدمات ارائه می‌‌کردند.

خانم موفوکنگ با بیان این‌که این جنگ از ابتدا حق سلامت را نشانه گرفته بود تاکید کرد که نظام بهداشتی در غزه کاملا از بین رفته است.

اسرائیل با حمله به نوار غزه تاکنون مناطق وسیعی از این باریکه را ویران کرده و ساکنان این منطقه را به مرز قحطی کشانده است.

وزارت بهداشت تحت کنترل گروه حماس در نوار غزه می‌گوید در پی حملات اسرائیل تاکنون بیش از ۳۴ هزار نفر در این باریکه کشته شده‌اند که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند.

هرچند بیمارستان‌ها در سرزمین‌های فلسطینی تحت حمایت قوانین بشردوستانه بین‌المللی است اما در این جنگ بارها مورد هدف قرار گرفته‌اند.

سازمان دفاع مدنی غزه اعلام کرد که ۵۰ جسد را در یک گور دسته جمعی در حیاط مجتمع پزشکی ناصر کشف کرده‌اند.

این بیمارستان در اواسط ماه فوریه شاهد درگیری‌های شدیدی بود و تانک و خودروهای زرهی اسرائیل در اواخر مارس آن را محاصره کرده بودند.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد که بیمارستان الشفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه، به دنبال محاصره اسرائیل با خاک یکسان شده است و اجساد زیادی آنجا روی زمین افتاده‌اند.

خانم موفوکنگ، گفت که تاکنون پاسخی از اسرائیل درباره نگرانی‌هایی که از این وضعیت مطرح کرده بود دریافت نکرده است.

او گفت افزود بدیهی است که اسرائیل با بمباران در حال کشتار و وارد کردن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به غیرنظامیان فلسطینی است.

این کارشناس با متهم کردن اسرائیل به «نسل کشی» افزود: آنها قحطی و سوءتغذیه طولانی مدت و کم‌آبی را آگاهانه و عمدی به این منطقه تحمیل کرده‌اند.

یورونیوز

خبرها