۱۴۰۳-۰۱-۲۹
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

فیلمی واقع‌گرا درباره مدیران زامبی اطراف ما

  • ۱۴۰۱-۱۲-۱۶
Bill Nighy as Mr. Williams, a man struggling with a fatal diagnosis in Living.

فرورتیش‌آنلاین: فیلم Living به معنی زندگی، محصول ۲۰۲۲ به کارگردانی «الیور هرمانوس» برای هشدار دادن به مدیران فرمایشی، بی‌مصرف، جاه‌طلب و فاسد دردناک ساخته شده است.

برای مدیران دولتی، بخش خصوصی یا خصولتی که راننده و رئیس دفتر و سرویس‌بهداشتی و آسانسور اختصاصی دارند، از خط ویژه اتوبوس تردد می‌کنند، مشکلات اداری خودشان یا خانواده و آشنایان و دوستان‌شان را با یک تماس تلفنی حل می‌کنند، تا جایی ممکن از ایستادن در صف دوری می‌جویند و خود را عضو گروه برتری می‌دانند که طبقه برنده جامعه نامیده می‌شود.

بسیاری از ما وقتی پشت میز می‌نشینیم، هر روز بیش از پیش خودمان را از مردم عادی جدا می‌کنیم و مغرور می‌شویم. پس از آن شهروندانی که به عنوان ارباب‌رجوع وارد ساختمان شده‌اند را به شکل مهره‌ها منچ می‌بینیم و به جای حل کردن مشکلات‌شان، با آنها بازی می‌کنیم و از این اتاق به آن اتاق و از این طبقه به آن طبقه و از این ساختمان به آن ساختمان و گاهی از این شهر به آن شهر پاس‌شان می‌دهیم و از این قدرت‌نمایی لذت می‌بریم.

با آن که بسیاری از مشکلات جامعه با امضا مدیران حل می‌شود، اما شاهد هستیم که وقتی مسؤولی می‌رود و مدیر دیگری جای او می‌نشیند، به جای ایجاد گشایش در امور مردم، بیش از قبل بر حجم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها می‌افزاید.

فیلم زندگی، درباره مدیرانی است که وقتی پشت میز می‌نشینند با دو دست‌شان به آن می‌چسبند تا جایگاه‌شان را از دست ندهند و آن پست به سکوی پرتابی تبدیل شود که آنها را به موقعیت‌های بالاتری خواهد رساند.

مدیرانی که مدرک تحصیلی مرتبط با سمت‌شان ندارند اما خودشان را دانشمند می‌دانند و نظرات کارشناسان را رد می‌کنند. مدیرانی که نیروهای توانمند جوان مجموعه زیر امرشان را حذف می‌کنند تا فرصت رشد و پیشرفت را از آنها بگیرند از ترس این که دیدگاه‌های آنها مدیریت اشتباه‌شان را آشکار کند. مدیرانی که از هنر هیچ سررشته‌ای ندارند، اما برای هنرمند و مسیر و آینده هنر تصمیم‌گیری می‌کنند. مدیرانی که فرزندان‌شان با اتهامات سنگینی مواجه هستند یا محاکمه شده‌اند، اما همچنان واقعیت را نادیده می‌گیرند و با اظهارات‌شان خشم عمومی را برمی‌انگیزند.

این فیلم درباره مدیرانی است که نه به دعای خیر مردم اعتقادی دارند و نه از نفرین و لعنت فرستادن آنها می‌ترسند. مدیرانی که خدمت کردن به مردم را شعار کلامی می‌دانند و در عمل زندگی شهروندان را رو به نابودی می‌کشانند یا با خاک یکسان می‌کنند. مدیرانی که تمام آرامش و آسایش و امنیت و آینده و رفاه را تنها برای خودشان می‌خواهند.

فیلم زندگی، درباره کارمندان و منشی‌هایی است که با تقلید رفتار مدیران خودخواه و فاسدی که دارند، برای خود قلمرو مشخص می‌کنند و با زورگویی و ظلم به دیگران ابراز قدرت می‌کنند.

این فیلم درباره مدیران متوهمی است که در ذهن بیمار خود تصور می‌کنند سمتی که در اختیار دارند نعمت است و در حال لطف کردن به جهان و جهانیان هستند، اما جز یک زامبی بی‌مصرف، چیز دیگری نیستند.

خبرها