۱۴۰۳-۰۴-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

دو سریال با موضوع فساد در دولت

  • ۱۴۰۲-۰۱-۱۱

فرورتیش‌آنلاین: فساد در دولت، عارضه‌ای دوری‌ناپذیر است که هر کشوری در هر نقطه‌ای از دنیا به آن دچار می‌شود.

«فقط من نبودم، بقیه هم بودند» یا «من مجبور شدم گندکاری بقیه را تمیز کنم»، جمله‌هایی است که افراد فاسد پس از افشای نقش‌شان در توطئه‌ها و خراب‌کاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، ورزشی، هنری یا اجتماعی به زبان می‌آورند.

در حقیقت برخی مدیران با استناد به این که افراد فاسد دیگری را نیز در دولت می‌شناسند، اقدامات خود را توجیه می‌کنند، همان‌طور که رانندگان متخلف و خطرساز نیز با دیدن رفتار قانون‌گریزانه بقیه با جرات بیشتری تخلف می‌کنند.

وقتی همه وسایل نقلیه پشت چراغ  قرمز تقاطع ایستاده‌اند، کافی است یک موتورسوار بدون توجه به این که حق تقدم با او نیست، از چهارراه عبور کند. پس از آن چند موتورسوار دیگر نیز به دنبال او می‌روند، چون توجیهشان این است که تنها خلافکار حاضر در آن تقاطع نیستند و فقط از بقیه موتورسوارهای متخلف تبعیت کرده‌اند.

مدیران فاسد نیز با نگاه کردن به یکدیگر هر روز جسورتر از قبل می‌شوند و این موضوع کم‌کم به رقابت تبدیل می‌شود. رقابتی که زندگی مردم و مسیر توسعه کشورها را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد و در بسیاری موارد جبران‌ناپذیر است.

سریال Liaison که از +Apple TV پخش می‌شود و مجموعه The night agent از نتفلیکس درباره مسؤولان فاسدی است که در دولت‌های اروپایی و ایالات‌متحده هر روز بیشتر از قبل در خیانت و جنایت غرق می‌شوند و هیچ راهی بازگشتی نمی‌بینند.

در ایران نیز سریال‌هایی با موضوع فساد در دولت ساخته شده، اما با توجه به رویکرد صداوسیما، انتخاب موضوعات بسیار محدود و جناحی بوده است به همین دلیل تنها گروه خاصی در جامعه از آن استقبال کرده‌اند.

اما سریال در حال پخش Liaison به فساد در فرانسه، انگلیس و دفتر اتحادیه اروپا می‌پردازد و به اختلافات پشت پرده میان کشورهای عضو اشاره می‌کند.

مجموعه The night agent که فصل نخست آن به پایان رسیده نیز روی فساد در کاخ سفید به ویژه Secret Service تمرکز کرده است.

هر دو مجموعه مسؤولان فاسد و خائن را در مقابل همتایان سالم و فداکار قرار می‌دهند و بر این حقیقت تاکید دارند که قدرت نفوذ مفسدان بیشتر از افراد سالم است، زیرا آنها با آتو گرفتن از دیگران و قربانی کردن آنها اهداف‌شان را پیش می‌برند و منافع شخصی و گروهی را بر مصلحت کشور و مردم ترجیح می‌دهند.

خبرها