۱۴۰۳-۰۴-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

چرا آشپز مشهور چینی دیگر برنج سرخ‌شده و تخم‌مرغ درست نمی‌کند؟

  • ۱۴۰۲-۰۹-۱۰

فرورتیش‌آنلاین: برنج سرخ شده با تخم مرغ که یکی از غذای محبوب و شناخته چینی در سراسر جهان است، اما پخت این غذا بین کاربران چینی در شبکه‌های اجتماعی بحث‌برانگیز شده است.

این بحث‌ها در هفته اخیر به حدی بالا گرفت که موجب شد یکی از سرآشپزهای شناخته شده چینی، به دلیل انتشار ویدئوی آموزش پخت این غذا، عذرخواهی کند.

وانگ گنگ با بیش از ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی، در یک پیام ویدئویی متعهد شد به عنوان یک آشپز، دیگر هرگز برنج سرخ‌شده با تخم‌مرغ درست نمی‌کند.

آقای وانگ گنگ، ۲۷ نوامبر، ویدئویی درباره نحوه پخت این غذا در شبکه اجتماعی چینی Weibo منتشر کرده بود که واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

ملی‌گرایان خشمگین این آشپز را متهم کردند که از این ویدئو برای تمسخر مرگ مائو آنیینگ، پسر ارشد مائو تسه تونگ استفاده کرده است. مائو آنیینگ در حمله هوایی ایالات‌متحده در جریان جنگ کره در ۲۵ نوامبر ۱۹۵۰ کشته شد.

هرچند این ویدیو صرفاً درباره نحوه درست کردن برنج سرخ‌شده با تخم‌مرغ ‌ بود، اما برای برخی از ملی‌گرایان چینی، هرگونه ذکر نام این غذا در حوالی سالگرد مرگ یا تولد مائو آنیینگ، یک عمل توهین آمیز محسوب می‌شود.

برخی از ملی‌گرایان معتقد هستند، موقعیت مکانی مائو آنیینگ، افسر ارتش آزادی‌بخش خلق چین با بلند شدن دود از اجاق، هنگام درست کردن برنج سرخ شده با تخم‌مرغ لو رفته است.

این روایت در خاطرات یانگ دی، افسر نظامی که در کنار مائو جوان در مقر فرماندهی خدمت می‌کرد، ذکر شده است. اما مقامات چینی بارها این روایت را رد کرده‌اند و می‌گویند این تنها یک شایعه است.

در هفتادمین سالگرد مرگ مائو آنیینگ در سال ۲۰۲۰ آکادمی تاریخ چین که توسط شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین برای مقابله با دیدگاه‌های «نادرست» تاریخ حزب کمونیست تاسیس شده، روایت برنج سرخ شده با تخم مرغ را «بدترین شایعه» خواند که تاکنون متشر شده است.

این آکادمی در پستی در صفحه خود رد Weibo نوشت: «شایعه سازان، با گره زدن نام مائو آنیینگ با برنج سرخ شده با تخم مرغ ، شخصیت قهرمان و فداکار او را تا حد زیادی کم رنگ کرده‌اند.»

آکادمی تاریخ چین همچنین کتاب خاطرات آقای یانگ دی را «پر از ایراد» دانست و با استناد به گزارش‌های دیگر گفته است که محل آقای مائو آنیینگ از طریق امواج رادیویی دستگاه تلگراف‌ شناسایی شده است.

با این وجود بحث‌ها بر سر این غذا همچنان ادامه دارد. برخی از مردم در شبکه‌های اجتماعی، روز ۲۵ نوامبر را به عنوان «جشنواره برنج و تخم مرغ سرخ‌شده» یا «روز شکرگزاری چینی» نام‌گذاری کرده‌اند. این نام‌گذاری‌ها اشاره به این باور دارد که اگر مائو جوانتر از جنگ جان سالم به در می‌برد، احتمال داشت قدرت را از پدرش به ارث می‌برد و چین را به یک دیکتاتوری موروثی مانند کره شمالی تبدیل می‌کرد.

در سال ۲۰۲۱، یک کاربر در شبکه اجتماعی Weibo به دلیل اظهار نظری که در آن نوشته بود «بزرگ‌ترین دستاورد جنگ کره، برنج و تخم‌مرغ سرخ شده است» به مدت ۱۰ روز توسط پلیس بازداشت شد.

 

یک اشتباه بزرگ
با افزایش واکنش‌ها به این ویدیو آقای وانگ ۳۴ ساله در شبکه اجتماعی از مردم عذرخواهی کرد و توضیح داد که تیمش این ویدیو را بدون اطلاع او منتشر کرده‌اند.

او پس از حذف این ویدیو در توضیح گفت: « من اخیرا درگیر مسائل شخصی بودم و در انتشار ویدئو دخالتی نداشتم و این بزرگ‌ترین اشتباه من بود.»

با این وجود برخی از منتقدان، خواهان ممنوعیت برای حضور آقای وانگ در شبکه‌های اجتماعی شدند و برخی دیگر با استناد به قانونی در سال ۲۰۱۸ از مقامات خواستند او را به دلیل توهین به «قهرمانان ملی» مجازات کنند.

در مقابل اما برخی دیگر از کاربران از این آشپز حمایت کردند و گفته‌‌اند این تنها یک ویدیوی آموزش آشپزی بوده است.

یورونیوز

خبرها