۱۴۰۳-۰۴-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

یاری‌رسانی شبکه اینترنتی RSBN به دونالد ترامپ

  • ۱۴۰۳-۰۳-۰۶

فرورتیش‌آنلاین: در طبقه دوم خانه‌ای در حومه شهر آبرن آلاباما، یک گروه تولید سه نفره پشت مانیتورها نشسته‌اند و پوشش تصویری تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ را برای یک شبکه اینترنتی حامیانش هدایت می‌کنند. شبکه‌ای که این روزها بسیار سر و صدا کرده است.

«شبکه خبررسانی سمت درست» که کمتر از یک دهه پیش به عنوان یک شبکه اینترنتی نوپا شروع به کار کرد، اکنون با بیش از دو میلیون مشترک در یوتیوب و پلتفرم رامبل به یکی از کانال‌های اصلی تصویری در دنیای طرفداران ترامپ تبدیل شده است.

این شبکه از زمان راه‌اندازی خود بیش از ۳۰۵ میلیون بازدید در یوتیوب داشته است.

آر‌اس‌بی‌ان به عنوان حامل صادق پیام‌های دونالد ترامپ، دیدگاه‌های او را به طور مستقیم و بدون سانسور به هوادارانش می‌رساند و به این چهره جنجالی انتخابات آمریکا اجازه می‌دهد رسانه‌های جریان اصلی را دور بزند. از همین رو این شبکه به قلب تصویری جنبش حامیان رئیس‌جمهور سابق، موسوم به «ماگا» [عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم] تبدیل شده است.

پوشش مثبت این تلویزیون باعث شده تا رئیس‌جمهور سابق آمریکا این شبکه را برای پوشش تصویری برنامه ویژه انتخاباتی خود در عمارت مار-ئه-لاگو در آستانه «سه‌شنبه بزرگ» در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴ انتخاب کند.

جو سیلز، بنیانگذار شبکه آر‌اس‌بی‌ان، زمانی که در سال ۲۰۱۵ این شبکه را تأسیس کرد، هیچ تجربه‌ای از فعالیت رسانه‌ای نداشت. او تنها از پوشش خبری نخستین کارزار دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری ناراضی بود و معتقد بود شبکه‌های خبری بزرگ از نشان دادن جمعیت هواداران ترامپ خودداری می‌کنند و مخاطبان تشنه دیدن سخنرانی‌ها و رویدادهای انتخاباتی او هستند.

آقای سیلز و همسرش که سهامداران اصلی شبکه هستند، با یک دوربین در یک تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ در فینیکس شروع کردند. آنها پس از چندین سال فعالیت اکنون به شبکه‌ای با ۱۰ کارمند تمام‌وقت و تجهیزات پیشرفته تبدیل شده‌اند.

مانند سایر شبکه‌ها، درآمد اصلی این شبکه از فروش آگهی‌ها است که مصرف‌کنندگان با گرایش سیاسی محافظه‌کار را هدف می‌گیرد. آقای سیلز می‌گوید شبکه‌اش تنها در سال‌های انتخابات ریاست جمهوری سودآور بوده و اگر ترامپ نامزد نباشد، درآمد تبلیغاتی کاهش می‌یابد. او می‌گوید: اگر ترامپ روی آنتن نباشد، ما پول در‌نمی‌آوریم. هرچند درآمد ما آنقدر هست که کفاف دهد سر پا بمانیم و به هر رویداد برسیم.

آقای سیلز می‌گوید یک پخش زنده از راهپیمایی ترامپ می‌تواند ۱۵ هزار دلار هزینه داشته باشد.

تصاویر این شبکه معمولا حال و هوای یک برنامه تبلیغاتی رسمی را دارند، اما سیلز انکار می‌کند که این شبکه نماینده ترامپ یا کارزار انتخاباتی او باشد.

او می‌گوید: ما به ترامپ وابسته نیستیم. هدف ما هرگز این نبوده که بخشی از کارزار ترامپ یا حامی او باشیم. من فقط خلأی در پوشش خبری او به عنوان نامزد دیدم که فکر می‌کردم باید پر شود.

با این حال شبکه خبررسانی سمت درست هیچگاه قصد به چالش کشیدن ترامپ را نداشته است. در واقع شعار این شبکه این است که بگذارید ترامپ، ترامپ باشد.

آقای سیلز می‌گوید اگر او حقایق را تحریف می‌کند یا آن‌‌ها را نادیده می‌گیرد، سایت‌ها و منابع خبری دیگری وجود دارند که بینندگان می‌توانند مدارک را در آنها بررسی کنند. او می‌گوید: واقعا فکر نمی‌کنم وظیفه ما باشد کسی را به چالش بکشیم. ترجیح می‌دهم مردم خودشان تصمیم بگیرند و درباره مدارک تحقیق کنند.

کارشناسان اما معتقدند این بعید است اتفاق بیفتد. ایتان پورتر، استاد رسانه و امور عمومی دانشگاه جورج واشنگتن به مطالعه‌ای درباره انتخابات ۲۰۱۶ اشاره می‌کند که نشان می‌داد کمتر از ۳ درصد افرادی که اطلاعات غلط یا گمراه‌کننده را خوانده یا شنید‌ه‌اند، بررسی مستندات مرتبط را هم دیده‌اند.

او می‌گوید دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این عدد به طور معناداری از آن زمان تغییر کرده باشد.

جنیفر مرسیکا، استاد ارتباطات دانشگاه تگزاس، می‌گوید حامیان دونالد ترامپ به این شبکه روی می‌آورند زیرا به ترامپ بیشتر از رسانه‌های جریان اصلی اعتماد دارند.

او می‌گوید: شبکه خبررسانی سمت درست یک شبکه تبلیغاتی طرفدار ترامپ است، نه یک منبع خبری بی‌طرف. عدم مسئولیت‌پذیری در رابطه با رسانه‌ها برای نامزدها و روسای جمهور عالی است، اما برای دموکراسی وحشتناک است.

ناظران می‌گویند با وجود محبوبیت این شبکه نزد هواداران ترامپ، آینده آن نامشخص است. اگر تلاش ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید شکست بخورد، این شبکه جاذبه اصلی‌اش را از دست خواهد داد. اگر هم او پیروز شود، جایگاه این شبکه به عنوان مرکز پوشش اصلی دونالد ترامپ کمرنگ خواهد شد زیرا رسانه‌های جهانی هر حرکت او را دنبال خواهند کرد.

جو سیلز خود نیز مطمئن نیست چه مدت دیگر این شبکه را اداره خواهد کرد و به فروش شرکت فکر می‌کند. او می‌گوید فضای سیاسی بیش از حد تلخ شده و وقت و زندگی زیادی از آنها گرفته است. او می‌گوید: ما کل مدل تجاری خود را حول یک نفر بنا کرده‌ایم که دارد فقط یک کار انجام می‌دهد.

یورونیوز

خبرها