۱۴۰۳-۰۴-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

نقش احتمالی تیلور سوئیفت در سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری

  • ۱۴۰۲-۱۱-۱۸

فرورتیش‌آنلاین: تیلور سوئیفت ستاره موسیقی پاپ آمریکایی در مراسم جوایز گرمی امسال تاریخ‌ساز و اولین خواننده‌ای شد که چهار بار جایزه آلبوم سال را از آن خود می‌کند. آیا این خواننده می‌‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری هم تاریخ ساز باشد؟

این خواننده با ۳۰۰ میلیون دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی، از چهره‌های بانفوذ ایالات متحده است که مورد توجه کارزار انتخاباتی ۲۰۲۴ نیز قرار گرفته است.

هرچند ۹ ماه تا روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اما رقابت‌های انتخاباتی از همین حالا شروع شده است. رویارویی تکراری اما بی‌سابقه بین جو بایدن و دونالد ترامپ که هر دو تجربه ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارند.

بایدن ۸۱ ساله، رئیس جمهور فعلی که براساس نظرسنجی‌ها در حال حاضر محبوبیتش به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است، رقیب، دونالد ترامپ ۷۶ ساله است که نزدیک به ۱۰۰ مورد اتهام در پرونده‌های مختلف علیه او در جریان است.

این خواننده در دوره‌ قبلی انتخابات ریاست جمهوری (۲۰۲۰) از جو بایدن رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده حمایت کرد و از طریق پستی اینستاگرامی از هوادارانش خواست که به پای صندوق‌های رای بروند. این کار او بسیار مورد انتقاد جمهوری‌ خواهان قرار گرفت.

 

تیلور سویفت چطور می‌تواند روی نتایج انتخاباتی ۲۰۲۴ تاثیر بگذارد؟

این خواننده ۳۴ ساله که اخیرا به عنوان شخصیت سال مجله تایم معرفی شده است (اولین نفر در دنیای سرگرمی است که به این موفقیت دست یافته است) یکی از محبوب‌ترین خواننده‌های آمریکایی است که حدود ۳۰۰ میلیون دنبال کننده وفادار در شبکه‌های اجتماعی دارد و گفته می‌شود از زمانی که برای تماشای بازی‌های تراویس کلسی، دوست پسرش، به حضور در بازی‌های فوتبال کانزاس سیتی چیفس روی آورد، ۳۳۰ میلیون دلار به ارزش نام تجاری لیگ ملی فوتبال (ان‌اف‌ال) افزوده است.

اما آیا او قدرت کافی و لازم برای تاثیرگذاری و تغییر نتایج انتخابات آمریکا را دارد؟ تجربه نشان داده است که حرف‌ها و نحوه بیان خانم سوئیفت همیشه مورد توجه مردم و رسانه‌‌ها قرار گرفته است. او در حال حاضر در جریان برگزاری تور کنسرت‌های خود در سراسر جهان است . ۱۵۰ کنسرت در بیش از ۴۰ شهر در سراسر جهان و هر چه او بگوید، و نحوه بیان آن، مانند هر چیز دیگری که انجام می‌دهد، مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

تأثیر سوئیفت ممکن است بسیار زیاد باشد، اما این بدان معنا نیست که او به طرفدارانش بگوید که به چه کسی رای بدهید. اما اگر این خواننده از یک نامزد حمایت کنید، این طرز فکر طرفدارانش را تغییر خواهد داد؟

الکساندر تئودوریدیس، استاد علوم سیاسی در دانشگاه امهرست در ماساچوست، در پاسخ به این سوال می‌گوید:« این بسیار بعید است. کاری که او انجام خواهد داد این است که اشتیاق خود را نسبت به یکی از نامزد‌ها بروز و آن را به طرفدارانش نشان خواهد داد.»

این استاد دانشگاه می‌گوید هرچند این خواننده نتواند نظر طرفدارانش را برای رای دادن به یک نامزد خاص تغییر دهد اما شور و اشتیاقی که او در میان آن‌ها ایجاد خواهد کرد احتمالا روی انتخابات تاثیر خواهد گذاشت.

در اکتبر سال ۲۰۲۰، درست چند هفته قبل از انتخابات، سوئیفت در شبکه‌های اجتماعی حمایت خود را از جو بایدن اعلام کرد. اگرچه هنوز راه زیادی در پیش است اما نیویورک تایمز هفته گذشته فاش کرد، تیم آقای بایدن دوباره مشتاق حمایت‌های خانم سوئیفت هستند. در عین حال جمهوری‌خواهان با مطرح کردن تئوری‌های توطئه، سعی دارند این فرضیه را جا بیاندازد که تیلور سوئیفت یک مامور مخفی پنتاگون است که وظیفه او اجرای یک عملیات پیچیده روانی برای به پیروزی رساندن آقای بایدن است.

این خواننده سه ماه پیش در صفحه اینستاگرام خود از هوادارانش خواسته بود تا نام خود را در فهرست رای‌دهندگان ثبت کنند. مراجعه به پایگاه اینترنتی ثبت‌نام در انتخابات در آن روز ۲۳ درصد نسبت به روزهای دیگر افزایش یافت.

آلخاندرا روزالس سوتو، استاد مدیریت بازرگانی و متخصص در نوآوری های تکنولوژیکی، تخمین زده است که حدود ۵۵ درصد از طرفداران سوئیفت دموکرات، ۲۳ درصد مستقل و بیش از ۲۰ درصد از آن‌ها نیز احتمالا جمهوری خواه هستند.

دکتر آندریا گادفری فلین، استاد بازاریابی در دانشگاه سن دیگو می‌گوید که خانم سوئیفت قطعا از طرفدارانش می‌خواهد از نامزدی که او به آن رای می‌‌دهد، حمایت کنند. به اعتقاد آقای گادفری فلین، خانم سویفت نیاز نیست حتما از نماینده خاصی حمایت کند و اگر او در مورد مسائلی از جمله زنان موضع گیری کند، می‌تواند تاثیر بیشتری بر مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۴ داشته باشد.

به نظر می‌رسد این استاد دانشگاه به موضع‌گیری خانم سویفت در مورد سقط جنین اشاره داد. موضوع سقط جنین پس از رای دیوان عالی آمریکا که حق سقط جنین را از شمول حقوق تضمین‌شده شهروندان بنا به قانون اساسی آمریکا خارج کرد به یکی از موضوعات تعیین‌کننده در انتخابات تبدیل شده است.

او در سال ۲۰۱۸ از دو نماینده دموکرات در انتخابات میان دوره‌ای حمایت کرد و توانست بیش از ۱۶۰ هزار نفر را پای صندوق‌های رای بکشاند. خانم سوئیفت همچنین در سال ۲۰۱۹، در مصاحبه‌ای با گاردین، حمایت خود را از حقوق سقط جنین ابراز کرد و آقای ترامپ را یک دیکتاتور خواند و گفت :«ما یک دموکراسی هستیم، جایی که شما مجاز به مخالفت بودن و گفتگو هستید».

در اکتبر ۲۰۲۰ نیز او آشکارا حمایت خود را از آقای بایدن و کامالا هریس نشان داد.

خانم سوئیفت همچنین در مصاحبه‌ای درباره نمایندگان مورد حمایتش گفت: «تحت رهبری آنها، من معتقدم که آمریکا فرصتی دارد تا روند درمانی را که به شدت به آن نیاز دارد آغاز کند.»

در مجموع، بیش از چهار میلیون هوادار خانم سوئیفت در ۶۶ برنامه در طول تور «Eras» در کنسرت‌های او شرکت کرده‌‌اند. این در حالی است که هنوز ۸۵ کنسرت دیگر از این تور تا نوامبر باقی مانده است. به گفته فدرال رزرو، فعالیت‌های او حدود ۵ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده تزریق خواهد کرد.

اما آیا همه اینها او را به یک فرد تاثیرگذار برای تقریبا ۱۰۰ میلیون طرفدارش در شبکه ایکس (توئیتر سابق) و ۳۰۰ میلیون دنبال‌کننده‌اش در اینستاگرام تبدیل می‌کند؟

روزالس سوتو توضیح می‌دهد: «به‌عنوان یک اینفلوئنسر و کسی که تولید محتوا می‌کند نفوذ او مشخص است. او الهام بخش جوانان است.»

دکتر وائل جابر، استاد سیستم‌های اطلاعاتی در کالج تجارت اسمیل در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: «او یک فرد تأثیرگذار است. پیام‌های او، چه سیاسی و چه غیر سیاسی، مطمئناً نظرات طرفداران او را شکل خواهد داد. او شروع به اظهار نظر در مورد فوتبال کرد و بلافاصله پس از آن، فروش پیراهن‌های کانزاس سیتی چیفز افزایش یافت. بنابراین، بله، او تأثیر خواهد داشت.»

گادفری فلین می‌گوید که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند تبلیغات سیاسی در کمپین‌های ۲۰۲۴ به رکورد ۱۶ میلیارد دلار برسد. پیام سوئیفت با پوشش خبری بی‌وقفه‌اش در رسانه‌های اجتماعی و دنبال‌کنندگان گسترده‌اش در رسانه‌های اجتماعی، می‌تواند از هیاهوی تبلیغات رسانه‌های سنتی بلندتر شود. اگر سوئیفت موضع خود را در مورد مسائل سیاست خاص، به ویژه در مورد مسائلی که زنان جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به اشتراک بگذارد، ممکن است تأثیر بیشتری بر کمپین داشته باشد.

سوئیفت نمی‌تواند نظر طرفداران خود را تغییر دهد اما در عوض، او می‌تواند قشر خاکستری را تحت تاثیر قرار بدهد.

در ژوئیه ۲۰۲۳، در کنسرتی در سیاتل، خانم سوئیفت باعث شد که زمین لرزه‌ای ۲.۳ ریشتری رخ دهد. اگر او تصمیم بگیرد در مورد سیاست اظهار نظر کند، می‌توانیم منتظر زلزله بزرگتر در نوامبر باشیم.

یورونیوز

خبرها