۱۴۰۳-۰۲-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

توقیف گسترده موتورسیکلت‌های سنگین در اتوبان‌های تهران

  • ۱۴۰۲-۰۲-۱۶

فرورتیش‌آنلاین: ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که پلیس راهور روز جمعه ۱۵ اردیبهشت‌ماه در نقاط مختلف تهران به توقیف گسترده موتورسیکلت‌های سنگین پرداخته.

کاربران گزارش کرده‌اند که پلیس با ایجاد راهبندان هدایت‌شده و به‌کار‌گیری خودروهای گشت نامحسوس در اتوبان‌های یادگار امام، چمران، مدرس، باقری و زین‌الدین موتورسواران را متوقف کرده است.

 

 

بر اساس پیام‌های منتشر شده، این طرح در شیراز، ساری و قائمشهر نیز اجرا شده و یک صفحه اینستاگرامی نیز خبر داده که در کرمان چندین موتورسیکلت سنگین سنددار هنگام تمرین در پیست توقیف شده‌اند.

ممنوعیت تردد موتورسیکلت‌های سنگین یکی از موضوعات پیچیده و مورد بحث در ایران است که تاکنون تلاش علاقه‌مندان آن برای مذاکره با قانون‌گذاران و تغییر دیدگاه‌شان بی‌نتیجه مانده است.

از سوی دیگر موتورسیکلت‌های دارای حجم موتور بالای ۲۵۰ سی‌سی که سنگین نامیده می‌شوند، به دلیل شتاب‌گیری سریع و سرعت بالایی که دارند انجام حرکات نمایشی با آن تاکنون حوادث مرگبار و دلخراشی را رقم زده است.

با توجه به این که صدای موتورسیکلت‌های سنگین از نوع سبک آن بیشتر است، بر اساس گزارش‌های رسمی و مستند، برخی از شهروندان آن را آلودگی صوتی می‌نامند و به طور دائم از پلیس راهور درخواست مقابله با موتورسواران سنگین‌سوار را دارند. این در حالی است که دهه‌هاست وانت‌های دوره‌گرد خریداران ضایعات یا فروشندگان میوه با بلندگویشان آسایش را از مردم گرفته‌اند، اما با این وجود همچنان صدای گوش‌خراش آنها از سوی اکثریت جامعه «آلودگی صوتی» قلمداد نمی‌شود.

تک‌چرخ زدن، لایی کشیدن بین خودروها با سرعت بالا، مسابقه غیرقانونی در اتوبان و جاده و ایستادن روی موتورسیکلت از جمله مواردی است که انتشار ویدئوهای آن در شبکه‌های اجتماعی حساسیت عمومی را برانگیخته و نگرانی‌های ناشی از آن همواره موجب خوشحالی مخالفان پلاک‌گذاری موتورسیکلت‌های سنگین شده است.

تا زمانی که گروهی از موتورسواران اعمالی را مرتکب می‌شوند که در همه نقاط دنیا مصداق بر هم زدن نظم عمومی است و موجب نارضایتی شهروندان می‌شود، نمی‌توان توقع داشت که مذاکره با قانون‌گذار برای کاستن از محدودیت‌های اعمال شده به نتیجه‌ای برسد.

در حقیقت، لج‌بازی گروهی از موتورسواران خطرساز با قوانین، آتشی را ایجاد می‌کند که دود آن تنها در چشم موتورسواران حرفه‌ای و قانون‌مند می‌رود و آنها را از پس گرفتن حق موتورسواری آزاد و بدون دغدغه توقیف و برخورد قانونی محروم ساخته است.

خبرها