۱۴۰۲-۱۲-۰۴
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

آتش‌نشانی: ۱۲ پاساژ تهران وضعیت بحرانی دارند

  • ۱۴۰۲-۰۶-۰۱

فرورتیش‌آنلاین: مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: «از ۷۱۵ پاساژ موجود در پایتخت، ۱۵ پاساژ وضعیت بحرانی داشتند که ۳ پاساژ بازسازی شد، اما ۱۲ پاساژ هنوز همان وضعیت را دارند.»

«قدرت‌الله محمدی» در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه دوره ششم شورای اسلامی شهر تهران ضمن ارائه گزارش به اعضای شورا درباره آتش‌سوزی‌های اخیر بازار گفت: «ما درگیری‌های عجیبی در بازار داریم و ماموران ما بعضا با مالکان درگیر می‌شوند تا به آنها بگویند که می‌خواهند جان و مالشان را نجات دهند.»

او با بیان این که در بازار تهران دسترسی به زیرزمین‌ها بسیار سخت و پیچیده است، اظهار داشت: «ساعت ۳ بامداد پنج‌شنبه در پاساژ قیصر با کاربری وسایل آرایشی و بهداشتی و خرازی حادثه‌ای رخ داد و این در شرایطی بود که میزان دپوی پاساژ ۵ برابر حد استاندارد آن گزارش داده شده است.»

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران با تاکید بر این که آتش‌نشان‌ها ظرف ۵ دقیقه به محل حادثه رسیدند، گفت: «متصدیان واحد‌های صنفی چون قصد داشتند خودشان آتش را خاموش کنند، وقوع آن را ۲۰ دقیقه دیرتر به آتش‌نشانی اعلام کردند، اما با این وجود ۱۵۰ نیرو را با ۴۰ دستگاه از ۱۳ ایستگاه به محل حادثه اعزام کردیم تا از سرایت آتش به سایر واحدها جلوگیری شود.»

محمدی ادامه داد: «علت آتش‌سوزی اتصال در سیم‌کشی برق بود و پس از آتش‌سوزی در سقف، این آتش به سمت زیرزمین سرایت کرد. با وجود این که بارها توصیه کرده‌ایم شهروندان پیش از انجام هر کاری در حوادث ابتدا با آتش‌نشانی تماس بگیرند، اما متاسفانه در حادثه اخیر ۲۰ دقیقه دیرتر گزارش دادند و از میان ۱۱۰ مغازه صاحبان ۳۰ تا ۴۰ باب آسیب ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی متحمل شدند.»

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این که پاساژ قیصر سابقه خوبی ندارد و در سال ۹۳ نخستین اخطار را دریافت کرده بود، گفت: «معاونت پیشگیری سازمان آتش‌نشانی بیش از ۹ مرتبه به این پاساژ اخطار داده بود، اما مالکان و کسبه توجهی نکردند و دچار خسارت سنگین مالی شدند. اگر این تعداد نیرو را اعزام نمی‌کردیم، پاساژهای دیگر نیز دچار حریق می‌شد.»

محمدی با تاکید بر این که اگر حادثه در ساعت پیک ترافیک اتفاق می‌افتاد، به فاجعه تبدیل می‌شد، خاطرنشان کرد: «وزارت صمت، وزارت کار و دیگر نهادها باید وارد عمل شوند؛ بسیاری از پاساژها بیمه شدند، اما با کدام مجوز؟ این موارد از گلوگاه‌هایی هستند که می‌توانیم مالکان را مجبور کنیم تا برای ایمن‌سازی اقدام کنند. وقتی کار به پلمب این مراکز می‌رسد، جو روانی با محوریت اشتغال ایجاد می‌کنند؛ لذا از اعضای شورا می‌خواهیم تا حادثه‌ای خطرناک‌تر رخ نداده است، حتما نسخه‌ای برای بازار تهران تهیه کنند.»

او افزود: «بزرگ‌ترین معضلات بازار تولید، توزیع و انبار است که باید برطرف شود تا به ایمنی برسیم. همچنین باید توجه داشت از ۷۱۵ پاساژ موجود در تهران ۱۵ پاساژ وضعیت بحرانی داشتند که ۳ پاساژ بازسازی شد، اما ۱۲ پاساژ هنوز این وضعیت را دارند. شهرداران نواحی باید مکلف شوند هر ۳ ماه یک بار گزارشات بررسی وضعیت ایمنی پاساژها را ارائه دهند. با وجود این که ۵ هزار و ۳۰۰ نیروی داخلی در آتش‌نشانی فعالیت می‌کنند، ولی منطقه عملیاتی ویژه بازار نیز شکل گرفته است تا تمرکز بیشتری بر حوادث بازار تهران داشته باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرها