۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

چشم دوختن روسیه به اموال خصوصی آمریکایی‌ها

  • ۱۴۰۳-۰۳-۰۴

فرورتیش‌آنلاین: بر اساس فرمانی که روز پنجشنبه ۲۳ مه به امضای ولادیمیر پوتین رسید، روسیه دارایی‌های ایالات متحده از جمله اوراق بهادار را که می‌تواند به عنوان جبران خسارات ناشی از هرگونه توقیف دارایی‌های مسدود شده روسیه در ایالات‌متحده مورد استفاده قرار گیرد، شناسایی خواهد کرد.

مذاکره‌کنندگان گروه هفت چندین هفته است که در حال رایزنی در مورد چگونگی استفاده بهینه از دارایی‌های مالی روسیه از جمله ارزهای اصلی و اوراق قرضه دولتی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار هستند. این دارایی‌ها اندکی پس از حمله مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ مسدود شده بودند.

کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در خاک روسیه باعث شده است تا توانایی این کشور برای مقابله به مثل (در موقع تصرف دارایی‌های مسدود شده‌اش توسط رهبران غربی) کاهش یابد. مقامات و اقتصاددانان به خبرگزاری رویترز گفتند، با این حال، ممکن است روسیه درعوض وجوه سرمایه گذاران خصوصی را هدف قرار دهد.

در فرمان روز پنجشنبه آمده بود که فدراسیون روسیه یا بانک مرکزی می‌توانند به دادگاه روسیه درخواست دهند تا مشخص کند که آیا اموال آنها در آمریکا به طورغیرقانونی توقیف شده است یا خیر.

آن وقت است که این دادگاه می‌تواند حکم صادر کند تا از اموال و دارایی‌های فهرست شده آمریکا در روسیه استفاده کند. در نتیجه کلیه اوراق بهادار، سهام سرمایه‌گذاری در شرکت‌های روسی، املاک و مستغلات، اموال منقول متعلق به ایالات‌متحده که بالقوه قابل توقیف هستند، مشمول این فرمان می‌شوند.

دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری سابق روسیه ماه گذشته اذعان کرد که روسیه مقدار ناچیزی از اموال دولتی آمریکا را در اختیار دارد و هرگونه پاسخی که روسیه بدهد نامتقارن خواهد بود و در نتیجه بر دارایی‌های افراد خصوصی تمرکز می‌کند.

آن‌طور که در این فرمان آمده، دارایی‌های متعلق به افراد تحت کنترل ایالات‌متحده نیز می‌تواند هدف قرار گیرد. این فرمان هنوز مشخص نکرده که منظور دقیق از افرادی که «تحت کنترل ایالات‌متحده» هستند، چیست.

دارایی‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی، از جمله افراد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ ایالات متحده، در حساب‌های ویژه نوع C نگهداری می‌شوند. روسیه این حساب‌ها را اندکی پس از استقرار ارتش خود در اوکراین و تحت تأثیر تحریم‌های غرب در فوریه ۲۰۲۲ معرفی کرد.

پول موجود در این حساب‌ها را نمی‌توان بدون اجازه مقامات مسکو به خارج از روسیه منتقل کرد.

واشنگتن قانونی را تصویب کرده است که به دولت جو بایدن در ایالات‌متحده اجازه می‌دهد تا دارایی‌های روسیه را که در بانک‌های آمریکایی نگهداری می‌شود مصادره کند و آن‌ها را به اوکراین منتقل کند، چیزی که روسیه بارها آن را غیرقانونی خوانده است.

یورونیوز

خبرها