۱۴۰۳-۰۱-۲۹
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

کمبود اسکناس و بسته بودن راه دسترسی به خودپردازها

  • ۱۴۰۱-۱۱-۱۶
کمبود اسکناس در خودپرداز

فرورتیش‌آنلاین: کمبود اسکناس و بسته بودن راه دسترسی مشتریان به دستگاه‌های خودپردازهای برخی بانک‌ها به یک معضل جدید تبدیل شده است.

در ماه‌های گذشته بسیاری از شهروندان در تهران هنگام مراجعه به ATM در ساعت تعطیلی شعبه متوجه شده‌اند که مقابل دستگاه کرکره یا نرده کشیده شده و استفاده از آن ناممکن است.

گفته می‌شود به دلیل آسیب‌دیدگی تعدادی از خودپردازها در جریان ناآرامی‌های ماه‌های گذشته، برخی بانک‌ها تصمیم گرفته‌اند در زمان فعالیت نداشتن شعبه‌ها، ورودی ATM را نیز مسدود کنند تا از خسارت در امان باشد. اما کمبود اسکناس موضوعی است که پیش از آن باید مورد بررسی قرار گیرد، زیرا اگر خودپرداز قابل دسترسی هم باشد، ممکن است از ارائه پول نقد خودداری کند.

«مهران محرمیان»، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان این که مشکل کمبود اسکناس مقطعی است، گفته: «اکنون بیشتر صاحبان فروشگاه‌ها در شهرها و دوردست‌ترین روستاها و حتی خیلی از دست‌فروش‌ها کارت‌خوان بانکی دارند و شهروندان بسیار کمتر از گذشته اسکناس نگهداری می‌کنند، اما در هر حال مسافرها هنگام پرداخت کرایه تاکسی باید پول نقد به راننده بدهند.»

گفته می‌شود، تلاش گروهی از فعالان تجاری برای فرار مالیاتی و مجبور کردن مشتریان و مراجعین به پرداخت نقدی هزینه‌ها نیز زمینه‌ساز کمبود اسکناس بوده است، زیرا برخی مراکز تجاری و پزشکی شهروندان را مجبور می‌کنند تا به جای استفاده از دستگاه کارت‌خوان، از یک دستگاه خودپرداز پول نقد تامین کنند.

خبرها