۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

رواج سرقت از خودپرداز با مواد منفجره در آلمان

  • ۱۴۰۲-۱۱-۱۴

فرورتیش‌آنلاین: سارقان در شهر آیترفلد در مرکز آلمان، برای دستبرد زدن به یک دستگاه خودپرداز بانک، شبانه آن را با مواد منفجره تخریب کردند و ساختمان بانک را به آتش کشیدند.

در این حادثه که ساعت ۲ بامداد جمعه دوم فوریه روی داد، ساختمان بانک بر اثر انفجار عمدی آتش گرفت و پس از آن دزدان توانستند از محل بگریزند. پلیس هنوز موفق به یافتن آنها نشده است.

شب گذشته ابتدا ساکنان محله صدای دو انفجار شدید را شنیدند و پس از آن سامانه هشدار بانک به صدا درآمد. شاهدان از پنجره خانه‌ها دو یا سه نفر را که احتمالا عامل حمله بودند دیدند که سوار بر یک خودرو با سرعت هر چه تمام‌تر متواری شدند. مأموران آتش‌نشانی توانستند به موقع آتش را در ساختمان دو طبقه بانک خاموش کنند و بنابراین به کسی آسیب جانی نرسید.

پلیس خسارت وارده به محل مورد دستبرد دزدان را دست کم ۶۰۰ هزار یورو برآورد کرده است اما نگفته آیا دزدان موفق به برداشتن پول هم شده‌اند یا نه.

سرقت از دستگاه‌های خودپرداز بانک با مواد منفجره در آلمان در سال‌های اخیر پیشینه داشته و این روزها شمار آن افزایش هم یافته است.

هفته گذشته دو دستگاه خودپرداز دیگر در منطقه ماین-کینتسیگ به همین شیوه به دست سارقان منفجر و به آتش کشیده شد و در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه نیز باز هم موردی از همین شیوه در همان منطقه را به پلیس گزارش دادند. پلیس تاکنون سه فرد مظنون را در پیوند با این رویداد بازداشت کرده است.

در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری دستگاه‌های خودپرداز در آلمان برای سرقت منفجر می‌شوند. به گزارش پایگاه داده‌های آماری استاتیستا، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۲ در آلمان تقریبا ۵۰۰ مورد انفجار دستگاه خودپرداز یا تلاش برای این کار ثبت شده است که ۲۹۸ مورد آن تنها مربوط به سال ۲۰۲۲ بوده است. در ۱۹۸ مورد از این آمار، تلاش دزدان برای به دست آوردن پول ناموفق بوده است.

بیشتر موارد دزدی به این شیوه هم در ایالت نوردراین وستفالن رخ داده است.

استاتیستا می‌نویسد بیشتر این حمله‌ها احتمالا کار باندهای حرفه‌ای هلندی بوده است. آنها برای این کار معمولا به سراغ خودپردازهایی می‌روند که در کنار بزرگراه یا خیابان اصلی قرار دارند تا بتوانند بعد از دزدی با سرعت با خودرو از منطقه بگریزند.

یورونیوز

خبرها