۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

آماده‌باش نیروهای امدادی برای جنگ شهری چهارشنبه‌سوری

  • ۱۴۰۱-۱۲-۲۳

فرورتیش‌آنلاین: نیروهای امدادی در تهران خود را برای جنگ شهری آخرین سه‌شنبه سال آماده می‌کنند.

علاوه بر کارکنان مراکز درمانی و پلیس، حدود ۳ هزار آتش‌نشان از ۱۳۴ ایستگاه آتش‌نشانی با ۲۸۷ خودرو آتش‌نشانی در محل خدمت حاضر می‌شوند و تکنیسین‌های اورژانس با ۲۸۰ آمبولانس و ۱۸۰ موتورلانس سلامتی و جان خود را با هدف تامین امنیت شهروندان در معرض خطر قرار خواهند داد.

 

 

جامعه ایران پس از مرگ هزاران هموطن در دوران همه‌گیری کم‌کم در حال رسیدن به مرحله پساکرونا بود، اما حوادث سیاسی و امنیتی رقم خورد که خسارات‌های روحی جبران‌ناپذیری را منجر شد.

با آن که در نیم‌سال گذشته تیراندازی و دود و آتش به کابوس مردم تبدیل شد و به تازگی نیز اخبار پرالتهاب درباره مدارس دخترانه آرامش بسیاری را از بین برده است، اما اکنون در همین لحظه بسیاری از مردم در پی خریدن ترقه و ساختن نارنجک هستند تا با ایجاد انفجارهای کوچک یا مهیب از آخرین سه‌شنبه سال استقبال کنند.

چهارشنبه‌سوری که قرار بود یک جشن باستانی شادی‌آور باشد، در چند دهه اخیر به دلیل تصمیمات نادرست دستگاه‌های مسؤول از اهداف و اصول واقعی خود منحرف گشته و به یک فاجعه‌ ملی تبدیل شده که هر سال با مصدوم و کشته همراه می‌شود و علاوه بر شهروندان، حتی آتش‌نشان‌ها و تکنیسین‌های اورژانس و نیروهای پلیس نیز آسیب می‌بینند.

فروش مواد محترقه یک شغل کاذب اما درآمدزاست به طوری که امسال ٨٠ تن مواد مصرفی ساخت نارنجک دست‌ساز و ۴ میلیون قطعه مواد محترقه قاچاق به ارزش حدود ۱۵ میلیارد تومان در تهران کشف شده.

در حالی که نابینا شدن چشم شهروندان در وقایع ماه‌های اخیر به دلیل اصابت ساچمه مورد توجه بخش بزرگی از افکار عمومی بوده، اما قرار است ترکش‌های نارنجک‌های دستی چهارشنبه‌سوری همین اتفاق تلخ را به شکل دیگری تکرار کنند. این‌بار خود شهروندان هستند که حوادث تلخ را برای خودشان یا دیگران رقم خواهند زد.

امسال هم قرار است خیلی از هموطنان در حالی سال نو را آغاز کنند که یکی از عزیزان خود را شب چهارشنبه‌سوری از دست داده‌اند. برخی هم لحظه تحویل سال پای سفره هفت‌سین لابی بیمارستان خواهند نشست یا با لباس مشکی در قبرستان خواهند بود.

کارشناسان ایمنی همواره به شهروندان توصیه کرده‌اند که سه‌شنبه پایان سال نه پیاده، نه با خودرو و یا حتی وسایل‌نقلیه عمومی در شهر تردد نکنند. بر خلاف تصور افکار عمومی مبنی بر این که چهارشنبه‌سوری فقط هنگام شب خطرناک است، اما تاکنون بسیاری از حوادث در طول روز رخ داده است.

خبرها