۱۴۰۳-۰۲-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

۷۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند

  • ۱۴۰۲-۰۸-۲۸

فرورتیش‌آنلاین: رئیس پژوهشگاه غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به چاق شدن ایرانیان هشدار داد و گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد بالغ در کشور به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند و در تهران این رقم ۷۰ درصد است که خطر ابتلا به بیمارهای قلبی، عروقی و مرگ و میر زودرس را ایجاد می‌کند.

فریدون عزیزی، افزود: چاقی شکمی در مردان ایرانی شیوع بالایی دارد که منجر به مرگ و میر زودرس می‌شود همچنین استفاده زیاد از خودروی شخصی، کم‌تحرکی، مصرف غذاهای آماده و پرکالری منجر به بروز این عارضه شده است.

او با تاکید بر این که مردم حتما نمک ید دار و تصفیه شده مصرف کنند، اظهار داشت: حدود ۲ میلیون نفر در کشور نمک یددار مصرف نمی‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث عدم رشد مغزی و سایر بیماری‌ها شود.

مصرف نمک بدون ید حتی از دوران جنینی رشد سلول‌های مغزی را به تاخیر می‌اندازد و فرد دچار عدم رشد ذهنی شده و باعث بروز بیماری‌هایی در بزرگسالی نیز می‌شود.

مصرف نمک یددار در سه دهه گذشته سبب شد تا کمبود ید برطرف شود و عوارضی مانند اثر کمبود ید در رشد عصبی و ذهنی جنین و کودکان و نوجوانان از بین برود.

فقدان این ماده برای هر خانواده این خطر را دارد که اختلالات رشد ذهنی، هوشی و عصبی در فرزندان آنها و اختلالات دیگر کمبود ید مانند کم‌کاری تیروئید و بزرگ شدن حجم تیروئید مجدد ظاهر شود.

مصرف نمک باید بین ۲ تا ۴ گرم در روز باشد ولی به‌طور متوسط ۷ تا ۸ گرم مصرف می‌شود که زمینه ابتلا به فشارخون بالا را ایجاد می‌کند.

ایرنا

خبرها