۱۴۰۳-۰۴-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

چرا ارتش‌های اروپایی برای جذب سرباز با مشکل مواجه شده‌اند؟

  • ۱۴۰۲-۱۱-۳۰

فرورتیش‌آنلاین: تلاش‌های کشورهای اروپایی برای تقویت ارتش خود در مواجهه با تهدید فزاینده روسیه، با عدم تمایل جوانان اروپایی برای پیوستن به نیروهای مسلح مواجه شده است.

تهاجم روسیه به خاک اوکراین، کشورهای اروپایی را به افزایش هزینه‌های نظامی و تقویت سازمان دفاعی خود سوق داده است. در این میان، یکی از برنامه‌های آنها افزایش تعداد نیروهای ارتش است، برنامه‌ای که در اجرا با موانعی مواجه شده و نتیجه بخش‌نبوده است.

آلمان اخیرا اعلام کرد که تعداد نیروهایش در سال گذشته اندکی کاهش یافته است. وزارت دفاع این کشور اوایل این ماه گفت که شمار سربازهای ارتش این کشور در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۵۰۰ نفر کمتر شد و در مجموع تا پایان سال به حدود ۱۸۱ هزار ۵۰۰ مرد و زن رسید.

با این حال، برنامه آلمان افزایش تعداد نیروهای ارتش به ۲۰۳ هزار نفر تا سال ۲۰۳۱ است.

بریتانیا هم اخیرا اعتراف کرده که برای جذب نیروهای جدید با مشکل مواجه شده است، به طوری که وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که در سال گذشته میلادی تعداد نیروهای ارتش در مجموع ۵ هزار و ۸۰۰ نفر کاهش یافته است.

وینچنزو بوو، استاد علوم سیاسی در دانشگاه وارویک در بریتانیا، به یورونیوز گفت: «این مشکلی است که همه کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا با آن مواجه هستند. من فکر نمی‌کنم کشوری وجود داشته باشد که از آن در امان باشد.»

او افزود: «تا آنجایی که من می‌دانم، بی‌میلی برای پیوستن به ارتش حداقل از ۱۰ سال پیش در کشورهایی مانند بریتانیا شروع شد و در ایالات‌متحده نیز این پدیده از ۲۰ سال پیش ظهور کرد.»

به گفته آقای بوو، ارزش‌های جوانان اروپایی تغییر کرده و در سال‌های اخیر فاصله ایدئولوژیک بین جوامع اروپایی و نیروهای نظامی بیشتر شده است.

او توضیح داد: «اگر نمونه‌ای تصادفی از جوانان اروپایی را در نظر بگیرید، آنها از نظر ایدئولوژیک با نمونه‌ای از سربازان همان کشور از نظر نحوه نگرش به جامعه، آرزوهایشان و آنچه می‌خواهند انجام دهند، بسیار فاصله دارند و این فاصله در طول زمان در حال افزایش است.»

آقای بوو اضافه کرد: «غیرنظامیان جوان به شدت مخالف جنگ‌، مخالف افزایش هزینه‌های نظامی و علیه عملیات نظامی در خارج از کشور هستند. آنها همچنین نسبت به کسانی که در نیروهای نظامی خدمت می‌کنند، فردگراتر و کمتر میهن‌پرست هستند.»

سوفی آنتروبوس، پژوهشگر موسسه هوا و فضای فریمن در کینگز کالج لندن، به یورونیوز گفت: «کاهش تعداد نیروها موجب شده تا غیرنظامیان در واقع کمتر ارتشی‌ها را ببینند. در اکثر نقاط بریتانیا، به ندرت افرادی را می‌بینید که یونیفورم نظامی پوشیده باشند. آگاهی از عضویت در ارتش به عنوان یک شغل از میان رفته است.»

آقای بوو معتقد است که دلیل دیگر این است که نیروهای مسلح در حال رقابت با بخش خصوصی برای جذب نیرو هستند و همین مساله موجب بروز مضیقه شده است.

او افزود: «به دلیل چالش‌های موجود در بخش نظامی، کیفیت زندگی، جابجایی‌ها، ماموریت‌های بین‌المللی، عدم اطمینان و احتمال مرگ، شما باید حقوق‌های بسیار بالایی بپردازید تا جوانان را متقاعد کنید که به نیروهای مسلح بپیوندند. چون این حقوق‌های بالا در میان نیست، جوانان اروپایی ترجیح می‌دهند شغلی در بخش غیرنظامی داشته باشند.»

البته تغییرات جمعیتی هم در بروز این مشکل بی‌تاثیر نبوده است. زیرا جمعیت قاره اروپا مدام در حال پیر شدن و کاهش است. همچنین، جوانان امروزی نسبت به گذشته با مشکلات بیشتری در زمینه «سلامت و تناسب اندام» مواجه‌اند.

آقای بوو با اشاره به این که کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه و پرتغال در حال بررسی راه‌هایی برای پیوستن به ارتش و دریافت تابعیت پس از چند سال حضور در نیروهای مسلح هستند، گفت: «مهاجرت می‌تواند راه حل این مشکل باشد.»

یورونیوز

خبرها