۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

رای اجباری نوجوانان در پایتخت سیاسی اروپا

  • ۱۴۰۳-۰۱-۰۵

فرورتیش‌آنلاین: دادگاه قانون اساسی بلژیک ۱۰  روز مانده به پایان مهلت ثبت‌نام برای رای دادن در انتخابات پارلمان اروپا با صدور حکمی نوجوانان این کشور را ملزم به حضور پای صندوق‌های رای کرد.

بنا بر این حکم، نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله بلژیکی باید در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است در نهم ژوئن برگزار شود، شرکت کنند.

رای دادن در بلژیک برای افراد بالای ۱۸ سال اجباری است و خاطیان ملزم به پرداخت جریمه می‌شوند.

بزرگسالانی که یک بازه ۱۵ ساله دست‌کم در چهار انتخابات شرکت نکنند، ممکن است برای همیشه از حق رای محروم شوند، با این حال پیش از این چنین اجباری برای افراد زیر ۱۸ سال مطرح نبود.

دادگاه قانون اساسی بلژیک اکنون ماده‌ای را که بر اساس آن تنها بزرگسالان ملزم به شرکت در انتخابات بودند، به حالت تعلیق در آورده است و این یعنی نوجوانان نیز در صورت عدم حضور پای صندوق‌‌های رای ممکن است با تحریم مزبور روبه‌رو شوند.

آلن هاچینسون، عضو بلژیکی کمیسیون اروپا این رای دادگاه قانون اساسی بلژیک را اقدامی «نو» خواند اما آن را به این خاطر که تنها ۱۰ روز پیش از انتخابات اعلام شده است، مورد انتقاد قرار داد.

رای اجباری در اروپا سابقه تاریخی دارد و پیش از این شهروندان بسیاری از کشورهای اروپایی ملزم به شرکت در انتخابات بودند، اما به مرور زمان این قوانین در برخی از کشورها لغو شد.

در حال حاضر شهروندان بلژیک، لیختنشتاین، لوکزامبورگ، کانتون شاف‌هاوزن سوئیس و یونان ملزم به رای دادن در انتخابات هستند.

یورونیوز

خبرها