۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

پرتاب فضاپیمای نظامی پنتاگون توسط اسپیس ایکس

  • ۱۴۰۲-۱۰-۰۹

فرورتیش‌آنلاین: فضاپیمای نظامی X-37B متعلق به ارتش ایالات متحده، روز پنجشنبه از ایالت فلوریدا برای انجام ماموریتی سری که جزئیات آن در دسترس نیست، به فضا فرستاده شد.

این فضاپیما به دلیل وجود مشکلات فنی و بدی آب و هوا با حدود سه هفته تاخیر به فضا پرتاب شد و لحظه پرتاب آن به صورت زنده در وب‌سایت SpaceX پخش شد.

پنتاگون جزئیات کمی درباره ماموریت X-37B که توسط نیروی فضایی ایالات متحده، با عنوان برنامه پرتاب فضایی امنیت ملی ارتش برنامه‌ریزی شده، افشا کرده است.

این فضاپیما تنها دو هفته پس از پرتاب فضاپیمای «شن لونگ» توسط چین به فضا فرستاده شد. به نظر می‌رسد با پرتاب این فضاپیماها به مدار زمین، رقابت چین و ایالات‌متحده در فضا شدت گرفته است.

«ایکس ۳۷ ب» ساخت بوئینگ، تقریبا به اندازه یک اتوبوس کوچک و شبیه یک شاتل فضایی است که برای استقرار محموله‌های مختلف و انجام آزمایش‌هایی در مدار زمین ساخته شده است. گفته می‌شود این فضاپیما مجهز به سیستم فرود خودکار است و در پایان ماموریت خود مانند یک هواپیما روی باند فرود خواهد آمد.

 

ماموریت‌های قبلی

این فضاپیما که با همکاری مشترک شرکت‌های بوئینگ و لاکهید مارتین ساخته شده است، از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۶ ماموریت انجام داده است و پنج بار اول توسط موشک‌های «اتلس ۵» به مدار زمین فرستاده شد. اخیرا در سال ۲۰۲۰ نیز یک تقویت‌کننده «فالکون ۹» توسط شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک روی آن کار گذاشته شده است.

این نخستین‌بار است که این فضاپیما با کمک «فالکون هوی اسپیس ایکس» که قادر به حمل محموله‌های سنگین‌تر از X-37B است، به مدار فضا پرتاب شده است. احتمال داده می‌شود این فضاپیمای نظامی در مدار «زمین همگام» و ارتفاع بیش از ۳۵ هزار کیلومتر بالاتر از زمین قرار بگیرد.

مدار زمین همگام، مداری پیرامون زمین است که به ماهواره‌ها اجازه می‌دهد خود را با چرخش زمین همگام و هماهنگ کنند.

پیش از این X-37B که خودروی آزمایشی مداری نیز نامیده می‌شود، تنها محدود به پرواز در مدار پایین زمین و در ارتفاعات زیر ۲هزار کیلومتر بود.

 

این فضاپیما در چه مداری قرار می‌گیرد و ماموریت آن چقدر طول خواهد کشید؟

پنتاگون اعلام نکرده که X-37B این‌بار تا چه ارتفاعی پرواز خواهد کرد. در بیانیه‌ای که ماه گذشته میلادی، نیروی فضایی آمریکا منتشر کرد، گفته شده این ماموریت شامل آزمایش‌ سامانه‌ جدید مداری و فناوری‌های فضایی آینده خواهد شد.

چنین اظهار نظرهایی باعث شده است که تحلیل‌گران صنعت هوایی، گمان کنند که X-37B ممکن است در «مدار بیضوی بالا» و یا حتی در مجاورت ماه قرار بگیرد، منطقه‌ای از فضا که ایالات‌متحده علاقه زیادی به حضور در آن دارد.

باب هال، مدیر شرکت نظارت بر ترافیک فضایی COMSPOC که مسیر اجرام مداری را تجزیه و تحلیل می‌کند، می‌گوید: شاید این فضاپیما به سمت ماه برود و محموله‌ای را در آن‌جا رها کند. هر چه فضاپیما به ماه نزدیک‌تر شود، بازگشت ایمن به زمین دشوارتر خواهد بود.

هرچند اطلاعاتی درباره مدت زمان برنامه‌ریزی‌شده برای ماموریت X-37B داده نشده است اما پیش‌بینی می‌شود ماموریت این هواپیمای فضایی تا ماه ژوئن ۲۰۲۶ ادامه داشته باشد.

این فضاپیما در آخرین ماموریت خود که در ماه نوامبر ۲۰۲۲ به پایان رسید، بیش از ۲ سال در مدار باقی ماند.

 

مطالعات درباره اثر تابش در فضا بر مواد

مقام‌های نیروی فضایی ایالات‌متحده بدون ارائه اطلاعات بیشتر تنها گفته‌اند در این سفر ناسا قرار است روی اثر تابش بر مواد آزمایش‌هایی انجام دهد.

ناسا در حال انجام مطالعاتی درباره اثرات تابش در فضا بر روی دانه‌ گیاهان است. توانایی کشت محصولات زراعی در فضا می‌تواند در تامین مواد غذایی برای فضانوردان به ویژه در ماموریت‌های طولانی مدت آینده به ماه و مریخ، تحولات زیادی ایجاد کند.

 

رقابت با چین

چین نیز روز ۱۴ دسامبر فضاپیمای «شن‌لونگ» را برای انجام یک ماموریت محرمانه با کمک «لانگ مارچ ۲اف» که سیستم پرتابی آن قدرت کمتری نسبت به فالکون هوی اسپیس ایکس دارد، به فضا فرستاد. گمان می‌رود این فضاپیما در مدارهای پایین زمین قرار بگیرد.

«شن‌لونگ» تاکنون دو ماموریت را به انجام رسانده و در آخرین ماموریت آن به مدت ۲۷۶ روز طول کشید.

چنس سالتزمن، فرمانده عملیات فضایی نیروی هوایی ایالات‌متحده به تازگی گفته بود که احتمالا چین «شن‌لونگ» را همزمان با پرتاب X-37B به فضا می‌فرستد.

یورونیوز

خبرها