۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

آیا روسیه در پی بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است؟

  • ۱۴۰۲-۱۲-۰۲

فرورتیش‌آنلاین: محققان در یک اندیشکده بریتانیایی بر این باور هستند که روسیه در حال بازسازی ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی و گسترش نفوذش در خاورمیانه و قاره آفریقا است.

در گزارش انستیتوی «رویای یونایتد سرویسس» آمده است که کشورهای غربی باید برای مهار روسیه و استفاده مسکو از جنگ‌افزارهای نامتعارف تلاش بیشتری بکنند.

به گفته این پژوهشگران تهاجم روسیه به اوکراین نشان می‌دهد که مسکو منفعت خود را در بحران‌آفرینی در مسیر پیش‌رو می‌بیند.

در این گزارش نسبت به تلاش‌های روسیه برای بی‌ثبات کردن متحدان اوکراین هشدار داده شده است. محققان به طور خاص نسبت به نقش‌آفرینی مسکو در شبه‌جزیره بالکان هشدار داده‌اند. نویسندگان این مطالعه با اشاره به بالکان به‌عنوان منطقه‌ای که برای تنش آماده است نوشته‌اند: «در حالی که جنگ در اوکراین طولانی می‌شود، روسیه به ایجاد بحران‌های بیشتر علاقه‌مند است.»

به گفته محققان تهدید روسیه به اوکراین خلاصه نمی‌شود و مستلزم «هوشیاری دائمی» در زمینه موضوعات مختلف است.

گزارش ۳۵ صفحه‌ای انستیتوی «رویای یونایتد سرویسس» در آستانه دومین سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین منتشر شد. این اندیشکده کار خود را در سال ۱۸۳۱ میلادی در لندن آغاز کرد.

پژوهشگران این گزارش را براساس اسناد به دست آمده از نهادهای امنیتی روسیه و مصاحبه با نهادهای رسمی در اوکراین و برخی کشورهای اروپایی تهیه کرده‌اند.

نویسندگان می‌گویند: «روسیه همچنین علاقه‌ای فراوان به بی‌ثبات کردن وضعیت شرکای اوکراین دارد.» آن‌ها با اشاره به برگزاری انتخابات پیش روی اروپا اضافه می‌کنند که طیف وسیعی از فرصت‌ها برای تشدید دو قطبی‌سازی وجود دارد.

یورونیوز

خبرها