۱۴۰۳-۰۲-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

سرقت یک عابر از کامیون آتش‌نشانی در محل حادثه

  • ۱۴۰۲-۰۲-۰۲

فرورتیش‌آنلاین: ویدئویی که با دوربین مداربسته یک ساختمان ثبت شده، عابری را نشان می‌دهد که هنگام حضور آتش‌نشان‌ها در محل حادثه، یک جعبه ابزار را از کامیون آتش‌نشانی به سرقت می‌برد.

این مرد ابتدا وقتی متوجه می‌شود که کسی متوجه حضورش نشده، با احتیاط جلو می‌رود، جعبه ابزار را برمی‌دارد و به سرعت آن را زیر پل روی جوی آب پنهان می‌کند و از آنجا دور می‌شود تا کمی بعد برای برداشتن جعبه مسروقه بازگردد.

ویدئوی مداربسته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و شهر و محله وقوع آن اعلام نشده، اما بر اساس تاریخ ثبت شده توسط دوربین، این حادثه ۱۲ فروردین‌ماه ساعت ۲۰:۳۰ رخ داده است.

به سرقت رفتن تجهیزات آتش‌نشانی موضوعی است که سازمان آتش‌نشانی تهران تاکنون به اطلاع‌رسانی درباره آن تمایلی نشان نداده تا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد بحث قرار نگیرد.

با وجود سیاست سکوت آتش‌نشانی پایتخت، در سال ۱۴۰۰ به دنبال سرقت مسلحانه از خانه‌ای در سعادت‌آباد تهران، متهمان پس از دستگیری نزد کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی اعتراف کردند که شبانه وارد یک ایستگاه آتش‌نشانی شده و پس از تهدید نگهبان، ۶ دستگاه بیسیم را به سرقت برده بودند تا از آن در عملیات سرقت استفاده کنند.

عابری که با دیدن کامیون آتش‌نشانی تحریک شد تا جعبه ابزار را بدزدد، از نظر قانون با اتهام سرقت روبه‌روست، اما باید توجه داشت که او به دلیل فقر فرهنگی قادر به درک این موضوع نبوده که شاید آتش‌نشان‌ها همان لحظه یا در عملیات بعدی برای نجات انسان‌ها به همان ابزارها نیاز داشته باشند و هنگام امدادرسانی با مشکل مواجه شوند.

از آنجایی که فرهنگ‌سازی در جامعه ایران بیشتر مواقع به کمپین‌های تبلیغاتی موقت و هشتگ‌سازی‌هایی محدود شده که تنها بولتن داخلی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها را حجیم‌تر کرده و به روشی برای جلب رضایت مدیران تبدیل شده، نیاز به اصلاح فرهنگ همچنان یکی از نیازهای اساسی کشور است که به آن توجه نمی‌شود.

با آن که استفاده از کمربند ایمنی اتومبیل پس از مداخله قانون‌گذار و تعیین جریمه نقدی برای مدتی از سوی جامعه پذیرفته شده بود، اما اکنون سال‌هاست این دستاورد فرهنگ ترافیک با شیب تندی دوباره در حال کمرنگ شدن است و بسیاری از رانندگان دیگر آن را جدی نمی‌گیرند. این اتفاق از آنجا ناشی می‌شود که فرهنگ‌سازی استفاده از کمربند ایمنی به روش درستی انجام نشد یا آن‌قدر مستحکم و هوشمندانه نبود که تا امروز نیز اعتبار داشته باشد.

اکنون انتظار می‌رود آتش‌نشانی تهران که الگوی آتش‌نشانی‌های پایتخت محسوب می‌شود، درباره سرقت تجهیزات آتش‌نشانی به فرهنگ‌سازی بپردازد و از قشر روشن و مسؤول جامعه بخواهد تا از وقوع آن پیشگیری کنند.

خبرها