۱۴۰۳-۰۱-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

افرادی که زیاد الکل مصرف می‌کنند بر خلاف ادعایشان دیرتر مست نمی‌شوند

  • ۱۴۰۲-۰۳-۳۰

فرورتیش‌آنلاین: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد این باور که افراد الکلی شدید حد مصرف خود را می‌دانند و به اصطلاح دیرتر مست می‌شوند، اشتباه است.

محققان در ایالات‌متحده می‌گویند، نتایج آزمایش مبتلایان به سوءمصرف الکل نشان می‌دهد آن‌ها علیرغم ادعای خود مبنی بر این که مستی دیرتر از آدم‌های عادی آن‌ها را می‌گیرد، در تست‌های شناختی و حرکتی ۳ ساعت بعد از مصرف به طور قابل توجهی دچار اختلال می‌شوند.

«ناتان دیدیه»، تحلیلگر رفتاری در آزمایشگاه تحقیقات اعتیاد بالینی در دانشگاه شیکاگو و از پژوهشگران این مطالعه، گفت: «به نظر می‌رسد این تصور رایج است که الکل‌نوشان باتجربه می‌توانند حد مشروب خود را کنترل کنند و قدرت زیادی برای مصرف مقدار زیادی الکل و مست نشدن دارند.»

این در شرایطی است که آزمایش‌ها خلاف این را نشان می‌دهد. دانشمندان می‌گویند، پرنوشی در میان افراد در حال افزایش است، با این حال تنها حدود ۱۰ درصد از مبتلایان به اختلال مصرف الکل تحت درمان قرار می‌گیرند. بنابر تعاریف، نوشیدن ۵ لیوان یا بیشتر برای مردان و ۴ لیوان یا بیشتر برای زنان در دو ساعت اول پرنوشی حساب می‌شود.

این در حالی است که برخی افراد از این نیز فراتر می‌روند و در آن‌چه یک الگوی خطرناک «پرنوشی با شدت بالا» محسوب می‌شود، در یک نوبت دو ساعته ۸ تا ۱۰ لیوان (برای زنان و مردان) یعنی دو برابر حد معمول می‌نوشند.

در این مطالعه افراد به سه دسته تقسیم شدند: یکی افرادی که سبک الکل می‌نوشیدند (شامل ۶ نوشیدنی استاندارد در هفته هر کدام حاوی حدود ۱۴ گرم الکل خالص)، دوم افرادی با عادت مصرف شدید الکل که حداقل ۱۰ نوشیدنی در هفته می‌نوشیدند و سوم افرادی که دارای معیارهای اختلال مصرف الکل بودند و ۲۸ نوشیدنی یا بیشتر برای مردان و ۲۱ نوشیدنی یا بیشتر برای زنان در هفته مصرف می‌کردند.

افراد در هر سه گروه در دو زمان مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند: یک بار با الکل، دیگری با دارونما. در این آزمایش سطح الکل خون افراد مورد تست قرار می‌گرفت و در فواصل ۳۰ و ۱۸۰ دقیقه‌ای از شرکت کنندگان پرسیده می‌شد که در مقیاس مستی «اصلا» تا «بسیار» چه احساسی دارند. همچنین آنان با خودکار و کاغذ باید آزمایش‌هایی برای تست مهارت‌های شناختی انجام می‌دادند.

دکتر دیدلر می‌گوید: «ما متوجه شدیم که در ۳۰ دقیقه پس از مصرف الکل، همه گروه‌ها به یک اندازه تحت تاثیر الکل واقع شدند.»

در واقع نکته جالب آن بود که بعد از ۳۰ دقیقه گروهی که سبک الکل مصرف می‌کردند گفتند احساس آرامش و خستگی می‌کنند در حالیکه دو گروه پرمصرف دیگر می‌گفتند کاملا قبراق هستند. با این حال وقتی از آن‌ها تست ساده‌ای شامل انداختن یک گیره در سوراخ گرفته می‌شد، مشاهده شد که پردازش ذهنی و مهارت‌های حرکتی هر سه گروه مصرف‌کننده سبک، متوسط و سنگین کند شده است.

دکتر دیدیه در این باره می‌گوید: «نتیجه اصلی این مطالعه این است که حتی اگر تجربه زیادی در نوشیدن الکل داشته باشید، به این معنی نیست که شما آسیبی نمی‌بینید.»

آندریا کینگ، استاد علوم اعصاب رفتاری در دانشگاه شیکاگو و متخصص توانبخشی الکل که نویسنده ارشد این مطالعه به شمار می‌رود، در این باره می‌گوید: «این ایده که یک فرد می‌تواند مصرف الکلش را مدیریت کند در همه جا، در رسانه‌های اجتماعی و فیلم‌ها وجود دارد. مطالعه ما درجاتی از مقاومت در برابر مستی حاصل از الکل را نشان داد، با این حال این بسیار متغیر بود و بستگی به میزان مصرف الکل، سرعت و مدت زمانی داشت که از نوشیدن الکل می‌گذشت.»

آمارها نشان می‌دهد که از هر ۵ مرگ بزرگ‌سالان ۲۰ تا ۴۹ ساله در ایالات‌متحده، یک مورد ناشی از مصرف بیش از حد الکل است.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی Alcohol: Clinical and Experimental Research  منتشر شده است.

یورونیوز

خبرها