۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

انتقاد اوکراین و متحدانش از پاپ فرانسیس

  • ۱۴۰۲-۱۲-۲۱

فرورتیش‌آنلاین: مقام‌های اوکراینی و متحدان این کشور، اظهارات پاپ فرانسیس را مبنی بر این که کی‌یف باید «شجاعت» مذاکره برای پایان جنگ با روسیه را داشته باشد، به باد انتقاد گرفتند؛ اظهاراتی که به زعم آنها حاوی درخواست از اوکراین برای تسلیم شدن در برابر روسیه بوده است.

پاپ فرانسیس در مصاحبه‌ای که ماه گذشته با شبکه تلویزیونی RSI سوئیس داشته که بخشی از آن روز شنبه منتشر شد، گفت اوکراین باید شجاعت به دست گرفتن پرچم سفید را داشته و در مواجهه با شکست احتمالی، باید پذیرای مذاکرات صلح با میانجی‌گری قدرت‌های بین‌المللی باشد.

رهبر کاتولیک‌های جهان در بخشی از این گفت‌وگوی ضبط شده گفته: من فکر می‌کنم کسی قوی‌تر است که به اوضاع نگاه می‌کند، به فکر مردمش است و شجاعت به دست گرفتن پرچم سفید را دارد و وارد مذاکره می‌شود.

پخش این جملات موجب برانگیخته شده انتقادهای تند وزیر خارجه لهستان، متحد کی‌یف، و سفیر اوکراین در واتیکان شد.

پاپ فرانسیس خواستار سازوکاری برای تسهیل شرایط پذیرش و حفظ کرامت انسانی مهاجران در اروپا شد

رادک سیکورسکی، وزیر خارجه لهستان، با انتشار پستی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس خطاب به پاپ فرانسیس نوشت: برای حفظ تعادل، چطور است که پوتین را هم تشویق کنید که شهامت صدور دستور خروج ارتش خود را از اوکراین داشته باشد. در این صورت صلح بلافاصله و بدون نیاز به مذاکره برقرار خواهد شد.

آقای سیکورسکی همچنین اظهارات آن دسته از رهبران اروپایی را که حق دفاع برای اوکراین قائل نیستند شبیه مماشات پیشینیان آنها با آدولف هیتلر درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم دانست.

آندری یوراش، سفیر اوکراین در واتیکان نیز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، به طور غیرمستقیم از پاپ و سایر رهبران جهان خواست تا از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درس بگیرند. او تاکید کرد که دم زدن از برافراشتن پرچم سفید در برابر ولادیمیر پوتین به مثابه درخواست مذاکره با آدولف هیتلر با هدف جلب رضایت او است.

اسقف اعظم سویاتوسلاو شوچوک، رئیس کلیسای کاتولیک یونانی اوکراین، هم روز یکشنبه گفت که تسلیم شدن در ذهن اوکراینی‌ها جایی ندارد. او تاکید کرد که اوکراین هر چند زخمی و خسته است، اما ایستاده است و همچنان مقاومت خواهد کرد.

گسیل شده موج انتقادها به سمت واتیکان در حالی است که پاپ فرانسیس تلاش کرده تا در طول جنگ، بی‌طرفی دیپلماتیک سنتی واتیکان را حفظ کند.

ماتئو برونی، سخنگوی واتیکان، در مواجهه با شدت گرفتن انتقادها از سخنان پاپ اعلام کرد که منظور او حمایت از توقف خصومت‌ها و آتش‌بسی است که با مذاکرات شجاعانه به دست آید و نه پایان جنگی که با تسلیم شدن محض اوکراین، حاصل شود. سخنگوی واتیکان همچنین توضیح داد که استفاده پاپ از پرچم سفید به این دلیل بوده که این اصطلاح از سوی خبرنگار در سوالی مطرح شد و پاپ فرانسیس هم در پاسخش از آن استفاده کرد وگرنه پرچم سفید اصطلاح مورد استفاده پاپ نیست.

یورونیوز

خبرها