۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

شیء دوازده وجهی اسرارآمیز رومی‌ها با کاربرد نامشخص

  • ۱۴۰۳-۰۲-۱۱

فرورتیش‌آنلاین: یک شیء اسرارآمیز متعلق به دوره روم باستان که قدمتی ۱۷۰۰ ساله دارد، برای نخستین‌بار در موزه‌ای در شهر لینکلن‌ بریتانیا به نمایش گذاشته می‌شود.

این شیء تو خالی ۱۲ وجهی که هنگام کاوش‌های باستان‌شناسان آماتور کشف شده، یکی از معماهای بزرگ باستان‌شناسی است که تاکنون اطلاع دقیقی از کاربرد آن‌ وجود ندارد.

تاکنون فقط ۳۳ شیء ۱۲ وجهی در کاوش‌های باستان‌شناسان در بریتانیا پیدا شدند اما کشف چنین شیئی در منطقه مرکزی انگلستان «میدلندز» سابقه نداشته است.

این شیء برنزی ۱۲ وجهی که در تابستان ۲۰۲۳ در محله نورتون‌دیزنی در نزدیکی شهر لینکلن کشف شده، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های موجود در نوع خود است که ۲۵۴ گرم وزن دارد و قطر آن ۸ سانتی‌متر است.

ریچارد پارکر، دبیر گروه «تاریخ و باستان‌شناسی نورتون دیزنی» می‌گوید که مورخان با وجود تحقیقات گسترده‌ای که در مورد این شیء ۱۲ وجهی و موارد مشابه آن انجام داده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند مشخص کنند که این اشیا دقیقا چه هستند و چه کاربردی داشته‌اند.

این کارشناس گفت که شاید هیچ‌وقت کاربرد واقعی این اشیا مشخص نشود اما کاربردهایی مانند جادوگری، مراسم آیینی یا باورهای مذهبی به ذهن خطور می‌کند.

در متون رومی‌ها هیچ اشاره‌ای به اشیاء ۱۲ وجهی نشده است.

گروه «تاریخ و باستان‌شناسی نورتون دیزنی» بر این نظر است که این اشیا از آنجایی که اندازه استانداردی ندارند، دستگاه‌های اندازه‌گیری نبوده‌اند. این گروه همچنین مشاهده نشدن هیچ‌گونه اثر سایش روی این شیء را نشان‌دهنده این دانسته که کاربرد ابزار را نداشته.

کارشناسان با اشاره به زمان و انرژی زیادی که برای ساختن این شیء ۱۲ وجهی صرف شده، بر این نظرند که کاربرد این اشیا برای مقاصد عادی نبوده است.

پارکر گفت که شیء ۱۲ وجهی کشف شده در چاله‌ای در بالای یک تپه پیدا شده و به نظر می‌رسد که این شیء به عمد آنجا قرار گرفته.

باستان‌شناسان آماتوری که این شیء را پیدا کرده‌اند، قصد دارند تابستان امسال با کاوش‌های بیشتر در محل کشف این شیء سرنخ‌های بیشتری در مورد آن پیدا کنند.

قرار است این شیء اسرارآمیز در «جشنواره تاریخ» شهر لینکلن به نمایش گذاشته شود.

یورونیوز

خبرها