۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

کشف بزرگ‌ترین حکم قضایی اشتباه در بریتانیا

  • ۱۴۰۲-۱۰-۱۷

فرورتیش‌آنلاین: پلیس بریتانیا در حال بررسی کلاهبرداری احتمالی در جریان رسوایی اداره پست است. پرونده‌ای که به عنوان یکی از بدترین تخلفات قضایی در تاریخ معاصر قضاوت در بریتانیا توصیف می‌شود.

علت تحقیقات این است که مشخص شده صدها نفر از مدیران دفاتر پستی در احکام قضایی اشتباه، به سرقت پول متهم شده بودند.

اکنون پلیس کلان‌شهر لندن در حال بررسی «کلاهبرداری احتمالی» اداره پست بریتانیا بابت پولی است که «در نتیجه پیگرد قانونی یا اقدامات مدنی علیه کارمندان خود» اخذ کرده است.

پلیس همچنین در حال بررسی دیگر جرایم احتمالی اداره پست در خصوص شهادت دروغ و انحراف مسیر دادرسی در مورد تحقیقات و پیگیری‌های انجام شده است.

 

ماجرا چه بود؟

در بریتانیا، بیش از ۷۰۰ مدیر شعبه اداره پست بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۵ به دزدی یا کلاهبرداری متهم شدند. رایانه‌ها نشان می‌دادند که مبالغی از شعبه مربوطه گم شده و این دفاتر پست با کسری بودجه مواجه شده‌اند.

بسیاری از مدیران این شعب پس از وادار شدن به جبران خسارت و پرداخت مبالغ هنگفت کسری بودجه به اداره پست، از نظر مالی نابود شدند و برخی دیگر نیز محکوم و روانه زندان شدند. چند نفر هم دست به خودکشی زدند.

اما مقصر واقعی یک سیستم حسابداری کامپیوتری معیوب به نام Horizon بود. برنامه‌ای که توسط شرکت ژاپنی فوجیتسو عرضه شده و در سال ۱۹۹۹ برای شعبه‌های محلی اداره پست بریتانیا نصب شد.

اداره پست سال‌ها اصرار داشت که داده‌های این نرم‌افزار قابل اعتماد است و مدیران شعب را به عدم صداقت در مورد موجودی دفاتر پست متهم می‌کرد.

در نهایت، پس از سال‌ها پیگیری از سوی متهمان این پرونده و وکلای آنها، دادگاه استیناف ۳۹ مورد از محکومیت‌ها را در سال ۲۰۲۱ لغو کرد.

یک قاضی در این رابطه معتقد است که اداره پست از ابتدا خبر داشته که درباره قابل اطمینان بودن این نرم‌افزار ایرادات جدی وجود دارد و در نتیجه اداره پست بریتانیا مرتکب ناتوانی فاحش در تحقیقات درست در این رابطه شده است.

به گفته اداره پست، در مجموع حکم محکومیت ۹۳ نفر از کارکنان اداره پست باطل اعلام شده؛ اما بسیاری دیگر هنوز تبرئه نشده‌اند و تنها ۳۰ نفر با دریافت غرامت تمام و کمال موافقت کرده‌اند.

تحقیقات عمومی در مورد این رسوایی از سال ۲۰۲۲ در حال انجام است ولی تاکنون هیچکس از اداره پست دولتی یا سایر شرکت‌های مرتبط دستگیر نشده و یا با اتهامات جنایی روبه‌رو نشده است.

لی کاسِل‌تُن، مدیر سابق یکی از این شعب پس از شکایت اداره پست بریتانیا به دلیل پول‌های گمشده، ورشکسته شد. او در این رابطه می‌گوید که خانواده‌اش در زادگاهشان در شهر بریدلینگتون در شمال انگلیس از سوی جامعه طرد شدند.

کاسِل‌تُن این را هم گفت که دخترش در آن دوره مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفت، چرا که مردم فکر می‌کردند پدرش دزد است و پول افراد مسن را بالا کشیده.

او گفت که قربانیان نخست خواستار معرفی مسببان اصلی هستند. کاسِل‌تُن به رادیو تایمز گفت: اکنون مساله راجع به مسئولیت‌پذیری است. باید ببینیم چه کسی آن تصمیمات را گرفت و این اتفاق افتاد.

دولت بریتانیا اعلام کرد که هر یک از مدیران شعب پستی که در این پرونده محکوم شده‌اند، صدها هزار پوند غرامت دریافت خواهد کرد.

یک مجموعه تلویزیونی چهار قسمتی به نام «پرونده آقای بیتس علیه اداره پست» که در شبکه تلویزیونی آی‌تی‌وی نمایش داده می‌شود، منجر به آگاهی عمومی در خصوص این رسوایی شده و ۵۰  قربانی جدید نیز برای پیگیری وضع خود با وکیل تماس گرفته‌اند.

یورونیوز

 

خبرها