۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

مردم امریکا: جو بایدن برای دور بعدی انتخابات خیلی پیر است

  • ۱۴۰۲-۰۶-۰۶

فرورتیش‌آنلاین: شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مرکز تحقیقات نورک-آسوشیتدپرس روی یک موضوع توافق دارند؛ این که جو بایدن پیرتر از آن است که بتواند برای یک دور دیگر رئیس جمهور موثری باشد. برای دونالد ترامپ که چند سال از او کوچک‌تر است، نگرانی کمتری برای سن و سالش وجود دارد با این وجود آنها مشکلات دیگری با ترامپ دارند.

نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات نورک-آسوشیتدپرس نشان داد که بسیاری از رأی دهندگان آمریکایی به طرز عجیبی روی موضوع سن و سال هم عقیده هستند؛ موضوعی که بایدن نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

در این نظرسنجی ۷۷ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که بایدن برای چهار سال دیگر رئیس جمهور بسیار پیری است. نه‌تنها ۸۹ درصد جمهوریخواهان این را گفته‌اند بلکه ۶۹ درصد دموکرات‌ها هم چنین نظری دارند.

این دیدگاه در میان همه گروه‌های سنی رایج بوده است؛ اگرچه دموکرات‌های مسن‌تر از کاندیداتوری بایدن برای سال ۲۰۲۴ حمایت کرده‌اند.

دیگر این که شاید بایدن از نظر آمریکایی‌ها خیلی پیر باشد، اما ترامپ هم فعلا با پرونده‌های متعدد کیفری‌اش، از رقبای خود برای نامزد شدن از سوی جمهوریخواهان فاصله زیادی دارد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که دموکرات‌ها، جمهوریخواهان و مستقل‌ها می‌خواهند تالارهای قدرت را جارو زنند و محدودیت‌های سنی را برای ریاست جمهوری، کنگره و دیوان عالی اعمال کنند. تقریبا دو سوم بزرگسالان آمریکایی از تعیین محدودیت سن برای نامزدهای ریاست جمهوری، کنگره و تعیین سن بازنشستگی اجباری برای قضات حمایت کرده‌اند.

۶۷ درصد از پاسخ دهندگان در این نظرسنجی، موافق الزام قضات دیوان عالی به بازنشستگی در سنی معین، ۶۸ درصد موافق تعیین سقف سنی برای نامزدهای کنگره و ۶۶ درصد موافق تعیین سقف سنی برای کاندیداهای ریاست جمهوری بودند. با این وجود با توجه به اینکه افراد سالمند و بالای ۶۵ سال سن نقش مهمی در اجرای قانون دارند، انتظار نمی‌رود که این تغییرات به سرعت عملی شود.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که بسیاری از افراد در طیف‌های مختلف سیاسی، آماده دیدن چهره‌های جوان‌تر و شاداب‌تر در عرصه سیاسی کشور هستند.

همچنین دموکرات‌های مسن‌تر نسبت به دموکرات‌های جوان، درباره تصمیم بایدن برای نامزدی مجدد، حس منفی کمتری داشتند. در این نظرسنجی تنها ۳۴ درصد از دموکرات‌های زیر ۴۵ سال خواهان نامزدی مجدد بایدن در انتخابات بودند، در حالی که این رقم برای افراد مسن‌تر ۵۴ درصد بوده است.

با این وجود حدود سه چهارم دموکرات‌های جوان‌تر نیز اعلام کردند اگر بایدن نامزد شود احتمالا از او حمایت خواهند کرد.

یورونیوز

خبرها