۱۴۰۳-۰۴-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

اعتراض رئیس‌جمهوری گرجستان به قانون شفافیت نفوذ خارجی

  • ۱۴۰۱-۱۲-۱۷
اعتراض رئیس‌جمهوری گرجستان به تصویب قانون شفافیت نفوذ خارجی در پارلمان

فرورتیش‌آنلاین: تظاهرکنندگانی که در اعتراض به تصویب پیش‌نویس قانون «شفافیت نفوذ خارجی» مقابل پارلمان گرجستان در تفلیس تجمع کرده بودند، از سوی نیروهای امنیتی متفرق شدند.

منتقدان، این لایحه را یادآور قانونی می‌دانند که سال ۲۰۱۲ در روسیه تصویب شده و از آن زمان تاکنون برای سرکوب دگراندیشان مورد استناد قرار گرفته است.

به دنبال این رخداد رئیس‌جمهوری گرجستان که برای مذاکره با مقامات کاخ سفید به ایالات‌متحده سفر کرده، از طریق کنفرانس تلفنی برای تظاهرکنندگان سخنرانی کرد.

«سالومه زورابیشویلی»، با تاکید بر این که قانون شفافیت نفوذ خارجی مصوب مجلس قانونی است که به دستور روسیه تهیه شده، گفت این قانون هر چه باشد باید لغو شود.

خانم زورابیشویلی مقام همچنین تهدید کرده که از حق وتو خود علیه قانون استفاده خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری گرجستان با بیان این که قانون مورد بحث مخالف ادغام گرجستان با اتحادیه اروپا و ناتو است، ادعا کرد همه کسانی که به این قانون در پارلمان رای دادند، مخالف قانون اساسی هستند.

پیشتر پیش‌نویس قانون فعالیت‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی در جریان مذاکرات 3 و 6 مارس باعث درگیری میان نمایندگان پارلمان شده بود. نمایندگان برخی از احزاب مخالف قانون مورد بحث مدعی شدند که لایحه ارائه شده از سوی حزب قدرت خلق نباید تصویب شود، زیرا این لایحه در واقع شبیه نسخه روسی «قانون عوامل خارجی» است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته لایحه گرجستان درباره عوامل خارجی با ارزش‌های اتحادیه اروپا ناسازگار است و با هدف گرجستان برای پیوستن به اتحادیه ضدیت دارد.

«جوزپ بورل»، قانون جدید «شفافیت نفوذ خارجی» را یک پیشرفت بسیار بد برای گرجستان و مردم آن نامیده است، زیرا این لایحه در شکل کنونی خود خطری دارد که بر جامعه مدنی و سازمان‌های رسانه‌ای تأثیر منفی می‌گذارد و عواقب منفی برای بسیاری از گرجی‌ها خواهد داشت.

بورل تاکید کرد این لایحه که ۷۶ قانون‌گذار موافق و ۱۳ نماینده مخالف آن بوده‌اند، علیه هدف گرجستان برای عضویت در اتحادیه اروپا است.

خبرها