۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

طرح اتحادیه اروپا برای اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت

  • ۱۴۰۳-۰۱-۲۱

فرورتیش‌آنلاین: اتحادیه اروپا طرحی برای اعزام پناهجویان به کشورهای خارج از این اتحادیه را مدنظر دارد.

با این حال شواهد نشان می‌دهد که بروکسل به دنبال اجرای طرحی کاملا مشابه با برنامه دولت محافظه‌کار بریتانیا برای اعزام پناهجویان به کشور آفریقایی رواندا نیست.

اعزام پناهجویان به کشور ثالت اکنون در اتحادیه اروپا به طور محدود به واقعیت نزدیک شده، چرا که ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اتحادیه با کشور آلبانی که عضو اتحادیه نیست توافقی در این زمینه امضا کرده است.

این در حالی است که پارلمان اروپا قرار است درباره اصلاح قوانین مهاجرتی و پناهندگی در اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کند. یکی از بندهای پیشنهادی طرح اصلاح این قوانین به اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت و خارج از اتحادیه اروپا بر می‌گردد. در این بند به لزوم وجود «ارتباط» بین پناهجو و کشوری که قرار است به آن فرستاد شود اشاره شده است.

طبق برنامه دولت محافظه‌کار بریتانیا همه پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند، بدون توجه به وجود یا عدم وجود ارتباطی بین آنها و رواندا، به این کشور آفریقایی فرستاده می‌شوند.

به گفته کارشناسان اجرای طرحی مشابه برنامه دولت بریتانیا از سوی اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نیست، زیرا چنین اقدامی با مقررات کنونی و اصلاحاتی که قرار است صورت گیرد همخوانی ندارد.

برخی از اعضای اتحادیه اروپا مانند اتریش و دانمارک نسبت به تقلید از برنامه مورد نظر محافظه‌کاران بریتانیایی ابراز علاقه کرده‌اند.

فراکسیون حزب مردم اروپا در پارلمان اروپا که متشکل از احزاب راست سنتی در کشورهای عضو است هم به دنبال اعزام پناهجویان به خارج از اتحادیه اروپا است. افزایش شمار پناهجویان در کشورهای عضو و افزایش محبوبیت احزاب راست افراطی باعث شده تا فراکسیون حزب مردم اروپا اتخاذ رویکردی سختگیرانه‌تر را مدنظر قرار دهد.

فراکسیون حزب مردم اروپا اکنون بزرگترین گروه در پارلمان اروپا است و انتظار می‌رود که این حزب جایگاه خود را پس از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن هم حفظ کند. امری که می‌تواند زمینه‌ساز تمدید دوره ریاست اورزولا فن درلاین، از حزب مردم اروپا، بر کمیسیون اروپا شود.

حزب مردم اروپا در برنامه انتخاباتی خود از طرح اعزام پناهجوها به کشورهای ثالت در خارج از اتحادیه دفاع کرده است. از رواندا، گرجستان و مولداوی به عنوان گزینه‌های احتمالی برای میزبانی از پناهجویان در اتحادیه اروپا یاد می‌شود.

یورونیوز

خبرها