۱۴۰۳-۰۱-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

انتشار شایعه کشف شی‌ء ناشناخته در خلیج‌فارس اشتباه رسانه‌ها بود

  • ۱۴۰۰-۱۱-۱۷

فرورتیش‌آنلاین: اواسط بهمن‌ماه برخی رسانه‌ها در ایران خبر دادند که یک خانم دانش‌آموخته کارشناسی ارشد باستان‌شناسی هنگام غواصی زیر آب‌های خلیج‌فارس به طور اتفاقی یک شی‌ء ناشناخته را کشف کرده است.

روی این جسم دایره‌ای مرموز که ظاهری شبیه شکل سنگ آسیاب دارد، نماد ادیان حک شده است.

پس از انتشار خبر، گمانه‌زنی‌هایی درباره خاستگاه این شی‌ء مطرح شد و برخی گفتند که معتقدند قرن‌ها پیش از یک کشتی افتاده باشد.

پیگیری فرورتیش‌آنلاین نشان می‌دهد چیزی که با عنوان شی‌ء ناشناخته شناسایی شده، در حقیقت تندیسی است که از عمد و با هدف ایجاد جذابیت برای غواصان در آنجا به آب انداخته شده است.

«محمدرضا یعقوبی‌پور»، مدرس غواصی ساکن جزیره قشم می‌گوید: «تندیسی که تصویر آن در رسانه‌ها منتشر شده، در سال ۱۳۹۲ توسط «اسماعیل دلشاد»، جانباز غواص اهل شیراز ساخته شده و در ساحل قشم زیر آب قرار گرفته تا علاوه بر ایجاد جاذبه، گردشگری، به رشد مرجان‌ها نیز کمک کند.»

«اسماعیل دلشاد» در کنار تندیس محراب ادیان پیش از دفن آن در ساحل جزیره قشم

شی‌ء ناشناخته‌ای که ماهیت و خاستگاه آن مورد بحث قرار گرفته، «محراب ادیان» نام دارد و با وزن ۳ تن از جنس بتن و روکش فایبرگلاس ساخته شده است.

روی این تندیس نمادهای مختلفی وجود دارد که شمعدان یوحنا نماد کلیمیان، صلیب نماد مسیحیان، آتش نماد زرتشتیان و محراب نماد مسلمانان روی آن به چشم می‌خورد.

مدفون کردن اشیا درون دریا روشی مرسوم است به طور که در ساحل کوش‌آداسی ترکیه یک فروند هواپیمای ایرباس A300 فرسوده زیر آب قرار گرفته است که از اماکن مورد علاقه گردشگران غواص است.

پس از آن که کارشناسان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران نسبت به کشف اخیر تردید کردند، برخی کاربران این واکنش را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت از افکار عمومی دانستند.

پرداختن بدون تحقیق و با عجله رسانه‌ها به موضوعات، یکی از دلایل اصلی انتشار و گسترش شایعات است.

در هر حال مشخص شده که بی‌میلی باستان‌شناسان به بررسی شی‌ء کشف شده در خلیج‌فارس بی‌دلیل نبوده و آنها می‌دانستند چنین جسمی نمی‌تواند قدمت تاریخی داشته باشد.

خبرها