۱۴۰۲-۱۲-۰۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

محاکمه ۲۷ نفر به اتهام توطئه برای کودتا علیه دولت آلمان

  • ۱۴۰۲-۰۹-۲۳

فرورتیش‌آنلاین: دادستان‌های آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند که ۲۷ نفر از جمله یک نماینده پیشین پارلمان این کشور که دارای دیدگاه‌های راست افراطی هستند، به دلیل تلاش برای سرنگونی دولت، با اتهامات تروریستی روبه‌رو شده‌اند و به زودی محاکمه خواهند شد.

تلاش این گروه برای سرنگونی دولت آلمان، سال گذشته افشا شد و پس از آن شمار قابل توجهی از افراد مرتبط بازداشت شدند.

به گفته دادستان‌ها، کیفرخواست ۱۰ مظنون اصلی که شامل چهره‌های اصلی این گروه می‌شوند، در تاریخ ۱۱ دسامبر در دادگاه ایالتی فرانکفورت تنظیم شده است و بر اساس سیستم حقوقی آلمان، دادگاه اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا رسیدگی قضایی به این پرونده‌ها آغاز شود یا خیر.

بر اساس بیانیه دادستان فدرال، ۹ نفر از مظنونان این پرونده که همگی شهروند آلمان هستند، متهم به عضویت در یک «سازمان تروریستی» هستند که در ژوئیه ۲۰۲۱ با هدف «سرنگونی دولت آلمان آنهم با حمله مسلحانه» تاسیس شده بود.

دادستان‌ها می‌گویند که آنها به «مجموعه‌ای از تئوری‌های توطئه» بویژه درباره جنبش «شهروندان رایش» و ایدئولوژی «کیوانان» اعتقاد دارند و متقاعد شده بودند که آلمان توسط یک به اصطلاح «دولت پنهان» اداره می‌شود.

تئوری «کیوانان» ریشه در ایالات متحده دارد و طرفداران جنبش «شهروندان رایش» نیز قانون اساسی آلمان پس از جنگ را رد می‌کنند و خواستار سرنگونی دولت شده‌اند.

از دیگر اتهامات این ۹ مظنون این پرونده «برنامه‌ریزی برای خیانت بزرگ» است و در میان آنها فردی موسوم به «شاهزاده هاینریش سیزدهم» نیز دیده می‌شود که گفته می‌شود این گروه قصد داشته پس از سرنگون کردن دولت کنونی، او را به عنوان رهبر موقت جدید آلمان منصوب کند.

برژیت بیرگیت مالساک‌وینکمان، نماینده پیشین پارلمان آلمان از حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان همچنین یک چترباز بازنشسته، از دیگر اعضای این گروه بودند.

 

تلاش برای ارتباط با روسیه

به گفته دادستان‌ها، این گروه قصد داشته به ساختمان پارلمان در برلین یورش برده و قانون‌گذاران را دستگیر کند.

این گروه همچنین در تلاش بوده با روسیه به عنوان یکی از متحدان پیروز در جنگ جهانی دوم، درباره برنامه‌های پس از کودتا مذاکره کند.

بر اساس اسناد دادگاه، فردی که «شاهزاده هاینریش سیزدهم» خوانده می‌شود، در سال ۲۰۲۲ میلادی سعی کرده با مقامات روسیه تماس بگیرد تا حمایت روسیه از این طرح را جلب کند. هنوز مشخص نیست که پاسخ روسیه به این اقدامات چه بوده است.

بنا بر اعلام دادستان‌ها، دهمین فرد مظنون نیز یک شهروند روس به نام «ویتالیا بی.» است که در این پرونده به حمایت از این سازمان تروریستی متهم شده است. او به عنوان رابط میان این گروه و کنسولگری روسیه در لایپزیگ عمل می‌کرده و همچنین هاینریش را در جریان این دیدار همراهی کرده است.

دادستان‌ها اعلام کردند که کیفرخواست‌های جداگانه‌ای علیه ۱۷ عضو دیگر این گروه، در دادگاه‌های اشتوتگارت و مونیخ تنظیم شده است.

پیش از این مقامات آلمان بارها هشدار داده بودند که گروه‌های دارای دیدگاه‌های راست افراطی اکنون به بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت داخلی آلمان تبدیل شده‌اند.

این تهدیدها، پیش از این با قتل یک سیاست‌مدار منطقه‌ای همچنین در حمله به یک کنیسه در سال ۲۰۱۹ میلادی برجسته شد.

گروه‌های راست افراطی همچنین در سال ۲۰۲۰ میلادی در اعتراض به محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت در مقابل همه‌گیری ویروس کرونا، تلاش کردند به ساختمان پارلمان در شهر برلین حمله کنند.

در ماه مه نیز در یک پرونده جداگانه، ۵ تن که خود را عضو گروه «میهن‌پرستان متحد» می‌نامیدند و به گفته دادستان‌ها با جنبش «شهروندان رایش» مرتبط بودند، به دلیل برنامه‌ریزی برای اجرای یک کودتای راست افراطی و ربودن وزیر بهداشت آلمان، در دادگاه محاکمه شدند.

یورونیوز

خبرها