۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

توقف فروش شاسی‌بلند چینی در ایران به دلیل قیمت نامعقول

  • ۱۴۰۰-۱۰-۲۹

فرورتیش‌آنلاین: عرضه یک خودرو چینی جدید در بازار ایران به دلیل قیمت نامعقول آن ممنوع اعلام شده است.

کارخانه اتومبیل‌سازی مدیران‌خودرو که به تازگی از محصول جدید خود با نام TIGGO 8 PRO رونمایی کرده بود، مجبور شد تا فروش آن را متوقف کند.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت‌گذاری فاقد توجیه‌های محاسباتی را دلیل اصلی این تصمیم اعلام کرده است.

خودرو شاسی‌بلند چینی که قرار بود با بهای جنجالی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان به فروش برسد، یک محصول مونتاژی است.

«فربد زاوه»، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با فرورتیش‌آنلاین گفته: «سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ایران که همواره موضوعاتی چون اشتغال‌زایی، خودکفایی و عدم خروج ارز از کشور را در اولویت اصلی قرار می‌دهد، منجر به بروز پدیده‌هایی شده که ممنوعیت واردات خودرو و ایجاد رانت یکی از آنهاست.»

این صاحب‌نظر اقتصادی با اشاره به آن که علاوه بر TIGGO 8 PRO قیمت خودروهای دیگر نیز نامعقول است، می‌گوید: «تویوتا لندکروزر ۲۰۲۲ تنها ۷۰ هزار دلار قیمت دارد، اما همزمان مدل کارکرده آن که ساخت ۲۰۱۲ است در ایران حدود ۲۰۰ هزار دلار خرید و فروش می‌شود که منطقی نیست. من بر این باور هستم که شرکت مدیران خودرو هنگام تعیین قیمت TIGGO 8 PRO ارزش شاسی‌بلندهای کارکرده موجود در بازار خودرو داخل کشور را مورد ملاک قرار داده است.»

آقای زاوه ممنوعیت فروش شاسی‌بلند جدید چینی را بی‌فایده دانسته و تاکید کرده: «اگر قرار باشد محصول TIGGO طبق آئین‌نامه سازمان حمایت قیمت‌گذاری شود، با توجه به ارزش آن در بازارهای جهانی باید زیر یک میلیارد تومان باشد. اگرچه مشکل اصلی از کالاهایی است که با دلار دولتی ۴۲۰۰ هزار تومانی وارد کشور می‌شود اما چند برابر قیمت در بازار به فروش می‌رود. همچنین مشخص نیست، چرا خوروهای دیگری که با قیمت‌های بالا عرضه‌ شده‌اند پیشتر مورد بازنگری قرار نگرفته‌اند.»

هرچند بلافاصله پس از اعلام رسمی قیمت TIGGO 8 PRO بسیاری از کارشناسان و کاربران به آن اعتراض کردند، اما گفته می‌شود همزمان در روز نخست ثبت‌نام ۸۰ دستگاه از آن به فروش رفته است.

«عباس تابش»، رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته فعلا فروش TIGGO 8 PRO تا زمان بررسی و اعلام نظر پیرامون قیمت تعیین شده، ممنوع است.

خبرها