۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

علاقه ایرانی‌ها به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک

  • ۱۴۰۲-۰۳-۰۸

فرورتیش‌آنلاین: یکی از دلایل کمبود انواع آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و تزریقی، مصرف زیاد و غیرمنطقی آن است که در برخی موارد بیمار خودسرانه سراغش می‌رود یا با پافشاری از پزشک درخواست تجویز آنتی‌بیوتیک می‌کند.

دبیر انجمن داروسازی بالینی ایران با اشاره به این که استاندارد جهانی مصرف دارو یک عدد خالص نیست، گفت: «دارو درمانی و مصرف دارو به فرهنگ و بیماری‌های شایع در یک کشور بستگی دارد. برای مثال، کشوری که ابتلا به بیماری‌های فشار خون یا دیابت نسبت به جمعیت آن بالاست، قطعا مصرف داروهای این بیماری نیز بالا خواهد بود، اما در ایران به طور کلی سرانه مصرف بالایی داریم. ما جزو مصرف‌کنندگان بالای دارو در سطح جهان هستیم و این مصرف نسبت به سرانه جمعیت کشور بسیار بالا و نگران‌کننده است.»

«پیمان ارفع»، تاکید کرد: «در ایران هنوز برخی از بیماران فکر می‌کنند، هرقدر اقلام دارویی تجویز شده توسط پزشک بیشتر باشد، روند درمان نیز بهتر پیش می‌رود. حتی وقتی پزشکی تشخیص می‌دهد که کودک دچار سرماخوردگی ساده شده و به داروی خاص یا آنتی‌بیوتیک نیازی ندارد، اما برخی والدین با آن مخالفت می‌کنند. بخش دیگری از مصرف بالای دارو، به دلیل خود درمانی شخص بیمار یا اطرافیان اوست. گاهی هم بیمار به چندین پزشک و متخصص مراجعه می‌کند و تجویز داروهای مشابه و تنوع آن، عاملی برای خود درمانی‌های بعدی می‌شود.»

خبرها