۱۴۰۳-۰۵-۰۳
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

نقش مهم رانندگان کم‌تجربه در تصادفات نوروزی

  • ۱۴۰۲-۰۱-۱۲

فرورتیش‌آنلاین: از زمان آغاز تعطیلات تا امروز تعداد فوتی‌های تصادفات نوروزی گزارش شده از پلیس راهور به بیش از ۵٠٠ تن رسیده که این آمار نسبت به نوروز سال قبل رشد ۶ درصدی داشته است.

«فرهاد مهریاری»، مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درباره مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات به ویژه تصادفات جرحی و فوتی در تعطیلات نوروز ١۴٠٢ اطلاعاتی را ارائه کرده است.

در روزهای شلوغ سفرهای بین استانی، تردد رانندگانی که تجربه رانندگی در مسیرهای بین‌شهری را ندارند، در سطح جاده‌های افزایش پیدا می‌کند که به دنبال آن عدم مهارت کافی، حواس‌پرتی، بی‌احتیاطی و عجله در رانندگی عامل تصادفات جرحی و فوتی بیشتر می‌شود.

رانندگان جدید، تجربه کنترل وسیله نقلیه هنگام بارندگی و لغزندگی جاده را ندارند و در همین نقاط به مشکل برمی‌خورند. از سوی دیگر رانندگان حرفه‌ای هم درگیر خطاهای رانندگان غیرحرفه‌ای می‌شوند و تصادفات افزایش می‌یابد.

آسیب‌شناسی‌های انجام شده از تصادفات نوروز ١۴٠٢ نشان می‌دهد، بیشتر تصادفات از نوع واژگونی است که چند عامل مشترک دارد و مهم‌ترین آن، سرعت بالا است که باعث کاهش زمان فرصت عکس‌العمل راننده در لحظه خطر و عدم توانایی کنترل خودرو می‌شود. همچنین در زمان بارندگی تصادفات از نوع واژگونی بیشتر می‌شود.

بیشتر رانندگان این تصادفات، جوان و بی‌تجربه هستند یا به تازگی خودرو خریداری کرده‌اند.

۴۵ درصد تصادفات ثبت شده در تعطیلات نوروز از نوع واژگونی بوده که بیشتر به دلیل ایمن نبودن وسیله نقلیه منجر به جرح و فوت سرنشینان شده است.

صبح خیلی زود یا هنگام غروب آفتاب که دید کافی وجود ندارد، برای رانندگان غیرحرفه‌ای و کم‌تجربه بدترین و خطرناک‌ترین زمان سفر محسوب می‌شود.

منبع: ایرنا

خبرها