۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

بیانیه مشترک چین و روسیه درباره اوکراین

  • ۱۴۰۲-۰۱-۰۲

فرورتیش‌آنلاین: صبح روز چهارشنبه دوم فروردین‌ماه به وقت محلی، رئیس‌جمهوری خلق چین پس از دیدار رسمی خود از روسیه عازم پکن شد.

این سفر در حالی به پایان رسید که بعدازظهر روز قبل، شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین، در کاخ کرملین مسکو «بیانیه مشترک جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه درباره تعمیق روابط مشارکت راهبردی همه جانبه عصر جدید» را امضا کردند.

دیدار رهبران دو ابرقدرت جهانی همواره مورد توجه بوده، اما این‌بار با توجه به بحران اوکراین، غرب با نگرانی بیشتری آن را زیر نظر دارد.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است:

«چین و روسیه درباره مسئله اوکراین بر رعایت اهداف و اصول منشور سازمان ملل و احترام به قوانین بین‌المللی تاکید دارند و مسکو موضع عینی و منصفانه پکن را مثبت ارزیابی می‌کند.

دو طرف با اقدامات هر کشور یا گروهی که برای منافع نظامی، سیاسی و سایر زمینه‌ها، به منافع امنیتی مشروع سایر کشورها آسیب می‌رسانند، مخالفت می‌کنند.

روسیه ضمن تاکید بر تعهد خود برای از سرگیری مذاکرات صلح در اسرع وقت، از تمایل چین برای ایفای نقش فعال در حل بحران اوکراین از راه سیاسی و دیپلماتیک و پیشنهادهای سازنده مندرج در سند «موضع چین در مورد راه حل سیاسی برای بحران اوکراین» استقبال می‌کند.

دو طرف معتقدند که برای حل بحران اوکراین باید به نگرانی‌های امنیتی مشروع همه کشورها احترام گذاشته شود و از ایجاد رویارویی بین اردوگاه‌ها و تشدید اوضاع اجتناب شود.

چین و روسیه گفت‌وگوی مسئولانه را بهترین راه برای حل مستمر و با ثبات مشکلات می‌دانند و برای این منظور، جامعه جهانی باید از تلاش‌های سازنده مرتبط حمایت کند.

دو طرف خواستار توقف همه اقداماتی شدند که موجب تنش و ادامه جنگ می‌شود تا از تشدید بیشتر بحران و یا حتی خارج شدن آن از کنترل جلوگیری گردد.

چین و روسیه همچنین با هرگونه تحریم یک‌جانبه بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل نیز ابراز مخالفت کردند.»

خبرها