۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

متهم فراری فرانسوی معروف به «مگس» کیست؟

  • ۱۴۰۳-۰۲-۲۷

فرورتیش‌آنلاین: مردان مسلح روز سه‌شنبه ۱۵ مه با حمله مرگبار به خودروی انتقال زندانیان در شمال پاریس، “م.ع»، زندانی ۳۰ ساله را فراری دادند. در این حمله سه مامور زندان کشته و چند نفر نیز مجروح شدند. “م.ع» کیست و به چه دلیل این‌ چنین از زندان گریخت؟

وقتی ماموران «م.ع»، مشهور به «مگس» را از دادگاه به سوی زندان شهر روآن در نزدیکی پاریس می‌بردند، در ایستگاه عوارضی خودرویی مشکی رنگ از روبرو خود را به خودروی حامل زندانی کوفت و سرنشینانش به روی ماموران آتش گشودند.

به گفته دادستانی، این زندانی در روز ۱۰ مه به یک فقره دزدی محکوم شده و دادستانی مارسی نیز او را در پرونده آدم‌ربایی منجر به مرگ، متهم دانسته بود.

او در زندان «ول دو روی» در نزدیکی «روآن» محبوس بود و بنابر گزارش‌ها پیش از این حمله در دادگاهی در همان نزدیکی حاضر شده بود.

به گفته لورا بوکو، دادستان اگر چه «م.ع» از جمله زندانیان «تحت نظر» نبود و جزء رده زندانیان بسیار خطرناک به حساب نمی‌آمد، اما انتقال او مستلزم «اسکورت سطح سه» بود، یعنی پنج افسر پلیس باید او را همراهی می‌کردند.

به گزارش لوموند، «م.ع» نام‌های مستعار دیگری از جمله «یانیس»، «مومو» و «اشترومف» هم داشته و در شهر «سنت-اتین رووری» به «اقدام به قتل از طریق باندهای جنایت‌کار سازماندهی شده» نیز متهم است.

«م.ع» همچنین در هفتم مه در شهر «اورو» به اتهام ارتکاب به هفت فقره سرقت در سال ۲۰۱۹ محاکمه شد و به تحمل ۱۸ ماه زندان محکوم شد. او پیش از این که به زندان اورو برده شود، مدتی را در زندان «بومت» در مارسی و سپس در زندان «لا سانته» پاریس محبوس بود.

به گزارش روزنامه «لو پاریزین»، این زندانی دو روز پیش از حمله تلاش کرده بود که میله‌های سلولش را ببرد و به همین خاطر به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش «لو پاریزین»، به نقل از منابعی در پلیس، «مگس» احتمالا در صدر یک شبکه قاچاق مواد مخدر نیز قرار دارد.

به گزارش «اروپا ۱»، این زندانی فراری از ۱۱ تا ۱۴ سالگی ۱۹ بار مرتکب اعمال خشونت‌آمیز، سرقت و اخاذی شده است.

شراکت در اقدام به قتل در اسپانیا

به گزارش «لو پاریزین»، نام «م.ع» در پرونده اقدام به قتل یک مرد فرانسوی در ماربلای اسپانیا به چشم می‌خورد. ماجرا به ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۳ باز می‌گردد. در ساعات آغازین عصر آن روز مردی که صورتش را با کلاه و پارچه مشکی رنگ پوشانده بود، با یک اسلحه خودکار در خیابان ظاهر شد و چندین بار تیراندازی کرد و سپس سوار اتومبیلی با یک راننده مسلح شد و فرار کرد. بقایای سوخته خودرو کمی بعد کشف شد.

عنصر مهمی که توجه کاراگاهان را در این اقدام به قتل به خود جلب کرد این بود که ضارب لباس تیم فوتبال المپیک لیون را برتن کرده بود. بنابر اطلاعات دادستانی روآن، این عملیات مسلحانه با هدف حذف یک مرد فرانسوی به نام «مهدی» و اهل «اورو» انجام شده است. مهدی قاچاقچی مواد مخدر بود. پس از این سوء قصد، بازرسان در نهایت به «م.ع» رسیدند. او در آن زمان در زندان «لا سانته» پاریس محبوس بود. به گفته بازرسان درگیری میان مهدی و «م.ع» به یک معامله عمده ماری‌جوانا باز می‌گردد.

دو هفته بعد، دو مرد در اورو به ضرب گلوله کشته شدند. یک از آن دو از نزدیکان «م.ع» بود. تحقیقات پلیس نشان داد که انگیزه این دو قتل به مهدی و ماجرای اقدام به قتل نافرجامش در اسپانیا باز می‌گردد.

حیرت مادر و وکیل «م.ع» از خشونت حمله

هیو ویژیه، وکیل «م.ع» با تایید اقدام به فرار نافرجام موکلش از راه بریدن میله‌های زندان در آخر هفته گذشته گفت که خشونت «توجیه‌ ناپذیر» و «جنون‌آمیز» فرار او، برای شوکه‌کننده است و افزود: این با تصویری که من از او داشتم به هیچ‌وجه مطابقت ندارد.

آقای ویژیه با اشاره به این که دستیارش در صبح روز حمله با «م.ع» ملاقات داشته، گفت: دستیار من طی یک جلسه یک ساعت با «م.ع» ملاقات کرد و او کاملا عادی به نظر می‌آمد. همچنین از انتقال سه‌شنبه مطلع بود و با بقیه هم درباره‌اش حرف زده بود.

به نظر می‌رسد که همدستان «مگس» از برنامه انتقال او کاملا باخبر بودند، زیرا برای حمله به خودرو زندان کمین کرده بودند.

مادر «م.ع» گفت که هیچ نشانه‌ای حتی مبنی بر احتمال انجام چنین اقدامی مشاهده نکرده بود.

او اظهار داشت: پسرم راجع‌ به هیچ چیزی با من حرف نمی‌زند. چندین‌بار برای ملاقات با او به زندان‌های مختلف رفتم، اما او هیچ نگفت.

یورونیوز

خبرها