۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

لوید آستین: امنیت ایالات‌متحده به امنیت آسیا گره خورده است

  • ۱۴۰۳-۰۳-۱۳

فرورتیش‌آنلاین: وزیر دفاع ایالات‌متحده طی سخنانی در سنگاپور گفت این کشور تنها زمانی امن خواهد بود که امنیت در آسیا برقرار باشد.

لوید آستین تاکید کرد که منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنان برای واشنگتن یک اولویت محسوب می‌شود.

این سخنان یک روز پس از معدود ملاقات‌های لوید آستین با همتای چینی خود، دنگ جون ایراد شد که پس از ۱۸ ماه برای نخستین‌بار در سنگاپور به وقوع پیوست.

نشست وزیران دفاع ایالات‌متحده و چین که پکن با وجود برخی اختلافات، آن را سازنده خواند، حول محور تایوان، درگیری‌های اوکراین و جنگ در غزه متمرکز بود.

لوید آستین که در جریان یک کنفرانس امنیتی در «شانگری-لا» سخن می‌گفت، تصریح کرد: ایالات‌متحده تنها زمانی می‌تواند امنیت داشته باشد که آسیا امن باشد و به همین دلیل است که ایالات‌متحده مدت‌ها حضور خود را در این منطقه حفظ کرده.

کنفرانس امنیتی «شانگری-لا» یک همایش دفاعی سالانه است که به معیاری برای سنجش روابط چین و آمریکا تبدیل شده است.

وزیر دفاع ایالات‌متحده، در این کنفرانس از «دوران جدید امنیت» در منطقه آسیا-پاسیفیک تمجید کرد، چرا که واشنگتن در حال تقویت شبکه متحدان خود در این منطقه برای مقابله با قدرت نظامی و نفوذ رو به رشد چین است.

ایالات متحده از ژاپن تا استرالیا، روابط دفاعی خود را در سراسر منطقه عمیق‌تر کرده است، تمرینات نظامی مشترک را افزایش داده و به طور منظم کشتی‌های جنگی و جت‌های جنگنده را در تنگه تایوان و دریای چین جنوبی مستقر کرده، اقداماتی که خشم پکن را برانگیخته است.

ژنرال جینگ جیانفنگ، یک نظامی ارشد چینی در پاسخ به اظهارات آستین، ایالات متحده را به تلاش برای ساختن «نسخه آسیایی-اقیانوسیه ناتو» متهم کرد و این ابرقدرت را «بزرگ‌ترین چالش برای صلح و ثبات منطقه» خواند.

لوید آستین اما معتقد است که در سه سال گذشته، «همگرایی جدیدی در تقریبا تمام جنبه‌های امنیتی» در آسیا-پاسیفیک شکل گرفته است، جایی که درک مشترکی از «قدرت مشارکت» وجود دارد.

آستین در همایش «گفتگوی شانگری-لا» در سنگاپور تصریح کرد: این همگرایی جدید در حال ایجاد یک شبکه قوی‌تر، انعطاف‌پذیرتر و توانمندتر از مشارکت‌ها است که دوره‌ جدیدی از امنیت را در منطقه هند-اقیانوسیه تبیین می‌کند.

با این حال، آستین در کنایه‌ای آشکار به چین که لفاظی‌های نظامی خود را در مورد تایوان افزایش داده و در پیگیری ادعاهایش در دریای چین جنوبی جسورتر شده است، گفت: این به تحمیل اراده و اجبار یا قلدری یک کشور ارتباطی ندارد.

او افزود: این همگرایی جدید درباره کنار هم آمدن است، نه جدا شدن؛ رویکردی که به انتخاب‌های آزاد کشورهای مستقل مرتبط می‌شود.

یورونیوز

خبرها