۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

استفاده غیرقانونی سربازان قزاقستان از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل

  • ۱۴۰۰-۱۰-۲۲

تعدادی از سربازان دولتی قزاقستان در جریان ناراآمی‌های خشونت‌آمیز ماه ژانویه، کلاه آبی رنگ نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را بر سر داشته‌اند.

«استفان دوجاریک»، سخن‌گوی سازمان ملل متحد با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: «ما نگرانی خود را مستقیما درباره این موضوع به نمایندگی دائم قزاقستان منتقل کرده‌ایم و از آنها تضمین‌هایی گرفتیم که به این موضوع رسیدگی شود.»

هر کشوری که نیروهای سازمان ملل متحد در آنجا حضور دارند و به برقراری امنیت آن کشور کمک می‌کنند، تنها زمانی باید از علائم سازمان ملل استفاده کنند که وظایف محول شده خود را به عنوان حافظ صلح سازمان ملل در چارچوب استقرار خود در یک عملیات حافظ صلح سازمان ملل، طبق دستور شورای امنیت سازمان ملل، انجام دهند.»

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، چند سرباز را در شهر اصلی آلماتی قزاقستان نشان می‌دهد که لباس‌های نظامی به تن کرده و کلاه آبی با نشان سازمان ملل به سر دارند.

قزاقستان در واکنش به این گزارش‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرده که سربازان این کشور فقط از کلاه‌های سازمان ملل استفاده کرده است.

دفتر نمایندگی قزاقستان در سازمان ملل در بیانیه‌ای تاکید کرده: «در جریان ناآرامی‌های خشونت‌آمیز در آلماتی، یگان حافظ صلح وزارت دفاع قزاقستان (کازبات) برای کمک و حفاظت از تاسیسات زیرساخت استراتژیک این شهر در برابر تروریست‌ها و افراط گرایان در حالت آماده‌باش قرار گرفت.»

این نهاد تاکید کرده، به جز کلاه ایمنی که به عنوان بخشی از تجهیزات رسمی نیروهای حافظ صلح محلی در زمان تهدید استفاده می‌شود، هیچ تجهیزات علامت‌گذاری شده توسط سازمان ملل مورد استفاده سربازان دولتی استفاده نشده است.

در جریان درگیری‌های بین معترضان و نیروهای دولتی قزاقستان ده‌ها تن کشته شدند و هزاران شهروند نیز بازداشت و زندانی هستند. مقام‌های دولتی می‌گویند معترضان با هدایت نیروهای خارجی در پی ایجاد یک کودتا در این کشور بوده‌اند.

 

خبرها