۱۴۰۲-۱۲-۰۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

نزدیک‌تر شدن اروپا به نسخه دیجیتال یورو

  • ۱۴۰۲-۰۴-۱۲

فرورتیش‌آنلاین: اتحادیه اروپا گام مهم بعدی برای راه‌اندازی «نسخه دیجیتالی یورو» را برداشت؛ پروژه‌ای بحث‌انگیز که حتی قبل از این که وجود داشته باشد مورد حمله مردم، سیاستمداران و بانک‌ها قرار گرفته است.

از چین تا ایالات متحده، از جامائیکا تا ژاپن، ده‌ها بانک مرکزی در سرتاسر جهان یا ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرده‌اند یا در حال بررسی آنها هستند؛ زیرا مردم پرداخت‌های الکترونیکی را ترجیح می‌دهند و استفاده از پول نقد کاهش یافته است.

فعالیت‌ها برای ایجاد نسخه دیجیتالی یورو، ارز واحد اروپایی در سال ۲۰۲۰ آغاز شد، یعنی زمانی که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا این ایده را مطرح کرد.

بعد از آن بانک مرکزی اروپا مستقر در فرانکفورت، رایزنی‌های همگانی در این باره را آغاز کرد. با این وجود عملی کردن این ایده در سطح اروپا به دلیل مخالفت‌ها، با مشکلات زیادی روبه‌رو شد.

علاقه‌مندان یوروی دیجیتال می‌گویند که این نوع از ارز، پول نقد را تکمیل می‌کند. در مقابل، منتقدان نیاز به یوروی دیجیتال را زیر سوال می‌برند و به بانک‌ها در مورد خطرات عمده آن هشدار می‌دهند.

تحقیق بانک مرکزی اروپا نیز نشان داده که مردم نگران حریم خصوصی پرداخت‌هایشان هستند.

سرانجام کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که این پیشنهاد را در سطح اتحادیه مطرح خواهد کرد تا شالوده قانونی لازم در این رابطه فراهم شود و بانک مرکزی اروپا بتواند براساس آن یوروی دیجیتال را راه‌اندازی کند.

اما قانون نهایی باید توسط ۲۷ کشور عضو اتحادیه و پارلمان اروپا تایید شود.

بانک مرکزی اروپا قرار است در ماه اکتبر به «یوروی دیجیتال» چراغ سبز نشان دهد و انتظار می‌رود که از سال ۲۰۲۷ میلادی به بعد، این ارز دیجیتال در دسترس باشد.

در پیش‌نویس آماده شده توسط کمیسیون اروپا آمده که «مزایای بلندمدت یوروی دیجیتال، بیشتر از هزینه‌های آن است». کمیسیون همچنین هشدار داده که اگر هیچ اقدامی در این باره انجام نشود، هزینه‌های بیشتری متوجه این اتحادیه خواهد شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، این ارز برای افراد ساکن در منطقه یورو و بازدیدکنندگان در دسترس خواهد بود.

خانم لاگارد پیش‌تر گفته بود که داشتن نسخه دیجیتال یورو، برای انعطاف پذیری و «حفاظت از استقلال پرداخت‌های اروپایی» مهم است به‌ویژه آن که اکنون بسیاری از ابزارهای پرداخت «لزوما اروپایی نیستند» و تکیه کردن به تنها یک منبع پرداخت، خوب نیست.

در حال حاضر غول‌های آمریکایی «ویزا» و «مسترکارت» بر بازار جهانی پرداخت کارتی تسلط دارند، اما برخی دیگر استدلال می‌کنند که برنامه‌های اتحادیه اروپا به ویژه برای بانک‌ها دردسر می‌سازد.

 

فدراسیون بانکداری اروپا، چند ماه پیش نسبت به «ریسک قابل توجه برای بانک‌ها» هشدار داد زیرا مشتریان می‌توانند وجوه خود را در حساب‌ها و کیف پول‌های دیجیتال یورو نگهداری کنند و به این شکل، دارایی خود را از ترازنامه بانک‌ها دور نگه دارند.

البته این پیش‌نویس پیشنهادی، مقرراتی هم دارد. به طور مثال میزان پولی که مردم می‌توانند در یوروی دیجیتال نگه‌دارند، محدود است.

مقامات بانک مرکزی اروپا سقف آن را ۳ هزار یورو (۳۳۰۰ دلار) پیشنهاد کرده‌اند.

 

یورونیوز

خبرها