۱۴۰۳-۰۱-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

سوریه یارانه بنزین را لغو و حقوق کارمندان را دو برابر کرد

  • ۱۴۰۲-۰۵-۲۹

فرورتیش‌آنلاین: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه همزمان با لغو یارانه بنزین، حقوق کارمندان و بازنشستگان را ۱۰۰ درصد افزایش داد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که این کشور مدت ۱۲ سال است دچار جنگ داخلی و پیامدهای منفی آن بوده و هر روز نیز بر وخامت بحران اقتصادی‌ آن افزوده می‌شود.

به گفته سازمان ملل در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از جمعیت سوریه زیر خط فقر زندگی می‌کنند. لیر، واحد پول سوریه نیز از زمان آغاز درگیری‌های داخلی در سال ۲۰۱۱ میلادی مدام ارزش خود را از دست داده است.

دو فرمان رئیس جمهوری سوریه برای لغو یارانه بنزین و افزایش حقوق کارمندان شامگاه سه شنبه صادر شد. پیش از این تصمیم، حقوق یک کارمند دولتی براساس نرخ بازار سیاه تقریبا بین ۱۰ تا ۲۵ دلار در نوسان بوده است.

در احکام صادر شده از سوی بشار اسد، حداقل حقوق ماهانه برای بخش خصوصی نیز ۱۸۵ هزار و ۹۴۰ لیر (معادل حدود ۱۳ دلار به نرخ بازار سیاه) تعیین شده است.

همزمان با این دستور، وزارت بازرگانی سوریه در اطلاعیه‌ای از لغو کامل یارانه بنزین و لغو بخشی از یارانه نفت کوره خبر داد.

براساس اطلاعیه منتشر شده از سوی این وزارتخانه، قیمت هر لیتر بنزین از ۳ هزار لیر به ۸ هزار لیر سوریه (حدود ۰.۹۷ دلار به نرخ رسمی) و نفت کوره از ۷۰۰ لیر به ۲ هزار لیر سوریه افزایش می‌یابد.

این تصمیمات در حالی گرفته می‌شود که لیر سوریه همچنان در حال سقوط است. این رخداد باعث جهش قیمت‌ها شده و تاجران قیمت کالاهای خود را با توجه به ارزش لیر در بازارهای موازی تعیین می‌کنند.

پس از یک دهه جنگ داخلی، سوریه به دلیل افزایش قیمت کالاها، قطع دائمی برق و کمبود سوخت دچار بحران اقتصادی عمیقی است.

یورونیوز

خبرها