۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

نتیجه دادگاه تعیین مالکیت شهاب‌سنگ سقوط کرده در سوئد

  • ۱۴۰۳-۰۱-۰۴

فرورتیش‌آنلاین: مالک زمینی که در آن یک شهاب‌سنگ سقوط کرده بود، سرانجام در نبردی قانونی توانست حق مالکیت بر آن جرم آسمانی را به دست بیاورد.

در ۷ نوامبر ۲۰۲۰ یک شهاب‌سنگ ۱۴ کیلوگرمی روی یک ملک خصوصی در اوپلاند در شمال استکهلم سقوط کرد. در دسامبر همان سال دو زمین‌شناس این شهاب‌سنگ را پیدا کردند و در نهایت آن را به موزه ملی تاریخ طبیعی سوئد تحویل دادند.

با این حال مدتی بعد «یوهان بنزلستیرنا فون انگستروم»، مالک زمینی که در آن شهاب‌سنگ افتاده بود، پیدا شد و پرونده‌ای قضایی را برای تملک شهاب‌سنگ به راه انداخت.

دادگاه ابتدا در دسامبر ۲۰۲۲ حق را به یابنده‌های شهاب‌سنگ (آندریاس فورسبرگ و آندرس زترکویست) داد و استدلال کرد که این شهاب‌سنگ بخشی از دارایی محسوب نمی‌شود و در واقع یک دارایی منقول بدون مالک است.

صاحب زمین اما به حکم صادره اعتراض کرد و درخواست تجدید نظر داد. اما دادگاه استیناف سویالاند اعلام کرد زمینی که شهاب‌سنگ روی آن فرود آمده، حاوی آهن است و از آنجا که شهاب‌سنگ نیز از آهن ساخته شده نمی‌توان شهاب‌سنگ را به راحتی از آنچه معمولا به عنوان دارایی (غیرمنقول) تلقی می‌شود تفکیک کرد.

این دادگاه گفته است شهاب‌سنگ از موادی تشکیل شده که از قبل در زمین وجود داشته‌اند و به همین خاطر مالک زمین اجازه تملک آن را دارد.

قاضی رابرت گرین گفت که شهاب‌سنگ‌ها یا تخته‌سنگ‌های فضایی را باید بخشی از اموال غیر منقول، درست مانند سنگ‌های دیگر، در نظر گرفت حتی اگر به طور شهودی احساس شود که شیء‌ای خارجی و بیگانه برای زمین است.

در حکم دادگاه آمده است: «قانون سوئدی موسوم به Allemansraetten ممکن است به هر کسی اجازه پرسه زدن آزادانه در سوئد را به شرط احترام به طبیعت و حیوانات بدهد، اما به کسی این حق را نمی‌دهد که یک شهاب‌سنگ را از ملک شخص دیگری بردارد.

یابنده‌ها پیشتر ادعا کرده بودند توافقی وجود دارد که به آنها اجازه می‌دهد تملک شهاب‌سنگ را در اختیار بگیرند. با این حال دادگاه تجدید نظر گفته است که هیچ مدرکی دال بر چنین معامله‌ای وجود ندارد.

هنوز مشخص نیست که آیا زمین‌شناسان به دادگاه عالی سوئد شکایت خواهند کرد یا خیر.

یورونیوز

خبرها