۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

چرا از طرح دولت مادرید استقبال نشد؟

  • ۱۴۰۳-۰۱-۰۷

فرورتیش‌آنلاین: یک سال پس از راه‌اندازی ویزای ویژه کارگران دورکار توسط اسپانیا برای جذب استعدادهای تجاری خارجی به این کشور، این طرح چندان مورد استقبال قرار نگرفته و با موفقیت محدودی رو به رو شده است.

وزارت خارجه اسپانیا بدون اینکه به ملیت افراد اشاره کند اعلام کرده که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳، تنها حدود ۳۰۰ تبعه خارجی این ویزا را دریافت کرده‌اند. تعداد نسبتا کم این افراد ممکن است به دلیل مشکلاتی باشد که برخی از متقاضیان مشتاق برای شروع زندگی جدید در سرزمین آفتاب تابان اسپانیا با آن مواجه هستند.

برخی از آنها می‌گویند که برآورده کردن همه الزامات ویزا، مانند اثبات پرداخت تأمین اجتماعی در کشور خود، دشوار است. برخی دیگر از کاغذبازی بی‌پایان درگیر در این فرآیند شکایت دارند.

دریافت ویزای کارگران دورکار در اسپانیا چقدر آسان است؟

کارشناسان ویزا که به کارگران دورکار برای غلبه بر این بوروکراسی کمک می‌کنند، به یورونیوز گفتند که دریافت این مجوز برای کار در اسپانیا به آن آسانی که به نظر می‌رسد نیست.

ماریا خوزه مونوز گومز، مالک یک شرکت مشاوره مهاجرت که به افراد برای ورود به اسپانیا کمک می‌کند در این خصوص می‌گوید: اگر با الزامات آشنایی نداشته باشید، ویزای کارگران دورکار می‌تواند یک فرآیند پیچیده باشد. شما برای آماده کردن همه مدارک مورد نیاز کار نسبتا دشواری در پیش خواهید داشت.

این ویزا که برای همه شهروندان خارج از منطقه اقتصادی اروپا در نظر گرفته شده، با هدف ارائه مشوق‌های مالیاتی برای جذب کارگران خارجی با استعداد طراحی شده تا ضمن جذب این افراد برای زندگی در اسپانیا به صورت بلند مدت بتوانند به اقتصاد این کشور هم کمک کنند.

برای دریافت ویزا، فرد باید ثابت کند که هزینه‌های بیمه تأمین اجتماعی را در کشور خود پرداخت و مشغول به کار بوده است.»

مونوز گومز در این خصوص می‌گوید: برای همه متقاضیان، ارائه این کاغذبازی‌های ضروری که روابط حرفه‌ای فرد را با یک شرکت تجاری اثبات کند، یک روند ضروری و حیاتی است. شما همچنین برای اینکه به مقام‌های اسپانیایی صحت این مدارک را اثبات کنید باید با اداره مالیات در کشور خودتان در ارتباط  و هماهنگی باشید و گاهی این مسئله پیچیدگی‌های فراوانی دارد.

خانم گومز در ادامه می‌افزاید: بله شما می‌توانید خودتان به سادگی درخواست را ارسال کنید با این حال برخی از متقاضیان ممکن است ترجیح دهند یک وکیل یا متخصص مهاجرت برای تأیید و پیمودن پیچیدگی‌ها به آنها کمک کند.

کاغذبازی زیاد برای دریافت ویزا

پینک پوشکار که به همراه همسرش کتی به اسپانیا نقل مکان کرده و توانسته این ویزای کارگران دورکار را دریافت کند از تجربه‌اش در این مسیر برای یورونیوز می‌گوید. او که پس از نقل مکان به اسپانیا شاهد تولد فرزندش در ماه اوت در این کشور هم بوده در خصوص تجربه‌اش چنین توضیح می‌دهد: «ما در ماه آوریل سال گذشته لندن را به مقصد جنوب شرقی اسپانیا ترک کردیم اما این فرآیند اصلا ساده نبود.

پوشکار در ادامه به یورونیوز می‌گوید: ویزای کارگران دورکار به کاغذبازی زیادی نیاز داشت و من متوجه شده‌ام که اسپانیایی‌ها ساختارهای استخدام بریتانیا را درک نمی‌کنند یا از آنها استقبال نمی‌کنند. به طور کلی، این تصور را پیدا کردم که کل فرآیند اصلا ساده و شفاف نیست و ضمن اینکه مثلا یکی از احزاب در دولت ائتلافی می‌خواست از سرمایه خارجی دعوت کند که به این کشور بیاید و در مقابل حزب دیگر چنین تمایلی نداشت.

پوشکار به نرخ مالیات اولیه ۱۵ درصدی برای کارگران دورکار اشاره می‌کند و می‌افزاید که به نظر می‌رسد در اسپانیا نسبت به ساختار شرکت‌ها در بریتانیا سوظن‌هایی وجود دارد. او در این خصوص می‌افزاید: می‌دانستم که مدیران شرکت‌های محدود بریتانیا به همین دلیل رد صلاحیت می‌شوند، بنابراین در ماه‌های درخواست خود از حسابدارانم خواستم به جای سود سهام، چک حقوقی برای من صادر کنند. مطمئن نیستم که این فرآیند چقدر کارآمد بود، اما فکر می‌کنم مطمئناً به درخواست من کمک کرد.

سبک زندگی بهتر از لندن

پوشکار البته تاکید دارد که با وجود این مشکلات دریافت این ویزا ارزشش را داشته است. او که حالا ۴۶ سال دارد در این خصوص می‌گوید:سبک زندگی اینجا خیلی بهتر از لندن است. اینجا ما یک ویلا با استخر داریم و من می‌توانم از تماشای دریا لذت ببرم ضمن اینکه کیفیت غذاها هم اینجا عالی هستند.

پوشکار می‌گوید که این زوج می‌خواستند صاحب فرزند شوند، اما برای خرید خانه مناسب در لندن باید دو آپارتمان را که او و همسرش داشتند می‌فروختند. آنها معتقد بودند که می‌توانند در اسپانیا با هزینه کمتری کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

همسرش کتی ۳۸ ساله، یک وب‌سایت مد را اداره می‌کند اما برای گذراندن وقت با پسرش مرخصی گرفته است.

کارگران دورکار در اسپانیا چگونه پذیرفته می‌شوند؟

در حالی که ایده رها کردن همه چیز و کار با لپ‌تاپ از هر جای دنیا بسیار محبوب شده است، اما همیشه از سوی مردم محلی به خوبی استقبال نمی‌شود.

بارسلونا و مالاگا به دلیل وجود مراکز فناوری پیشرفته که به ادارات محلی و شرکت‌های بزرگ فناوری متصل هستند، به کانون‌های کارگران دورکار تبدیل شده‌اند.

جزایر قناری نیز مشوق‌های خاصی را برای کارگران دورکاری که در این بخش کار می‌کنند، ارائه داده است.

با این حال، در لاس پالماس در جزایر قناری، نقاشی دیواری روی دیوار با عبارت «به خانه بروید، کارگران دورکار و گردشگران» نشان می‌دهد که دست‌کم برخی از افراد بومی از حضور این مهاجران جدید راضی نیستند.»

همچنین در مالاگا هم اخیرا برچسب‌های ضد گردشگری در خیابان‌ها با مضمون «از اینجا گم شوید» دیده می‌شوند.

زندگی اجتماعی به آن پرباری نیست

آنتونیو لوپز، کارشناس مهاجرت در دانشگاه بارسلونا، معتقد است که ورود تعداد زیادی از خارجی‌ها با وابستگی‌های محلی اندک، بافت اجتماعی شهرهایی مانند بارسلونا را تغییر می‌دهد.

او تحقیقی در مورد جمعیت‌های شناور در باریو گوتیکو، منطقه‌ای در مرکز بارسلونا که در بین کارگران دورکار و گردشگران محبوب است، انجام داده است.

لوپز می‌گوید: ما دریافتیم که زندگی اجتماعی به آن پرباری نیست. شما به افرادی که در یک جامعه می‌شناسید اعتماد می‌کنید، اما اگر همسایه جدید شما کسی باشد که چند هفته پیش نقل مکان کرده است، ممکن است این کار را نکنید.

با این حال، ریکاردو اورسترازو، کارشناس سرمایه‌گذاری در گردشگری در دانشگاه مالاگا، معتقد است که اگر کارگران دورکار بیشتر با جامعه محلی ادغام شوند، می‌توانند تاثیر مثبتی داشته باشند.

او می‌گوید: متأسفانه، برخی از آنها با جامعه محلی ادغام نمی‌شوند و مانند گردشگران رفتار می‌کنند و این باعث می‌شود هم کار برای خودشان در جذب شدن در جامعه جدید با دشواری رو به رو شود و هم جامعه چندان با آنها رویکرد دوستانه‌ای نخواهد داشت.

تاثیر کارگران دورکار بر افزایش قیمت‌ها

نتایج تحقیقات یورونیوز نشان می‌دهد که در مناطقی مانند گراسیا، پوبلنو و باریو گوتیکو در شهر بارسلونا با ورود کارگران دورکار، اجاره‌ها افزایش یافته است.

ریکاردو می‌گوید: در بسیاری از موارد، آنها بیش از مردم محلی درآمد دارند و این می‌تواند به معنای افزایش هزینه مسکن اجاره‌ای باشد. این زمانی است که مردم شروع به احساس نارضایتی از آنها می‌کنند.

حداقل حقوق برای دریافت ویزای کارگران دورکار اسپانیا ۲۰۰ درصد حداقل دستمزد ماهانه این کشور است. این مبلغ ۲۲۶۸ یورو در ماه یا حدود ۲۷۲۰۰ یورو در سال است.

بر اساس ویزای کارگران دورکار، اگر کارگران به عنوان کارمند بیش از ۶۰ هزار یورو در سال درآمد داشته باشند، نرخ مالیات بر درآمد آنها کمتر از نرخ متوسط ​​مالیات اسپانیا خواهد بود. این به آنها قدرت خرید بالاتری می‌دهد که منجر به افزایش قیمت اجاره توسط برخی از صاحبخانه‌های مرکز شهر شده و باعث می‌شود ساکنان اسپانیایی دیگر نتوانند چنین خانه‌هایی را اجاره کنند.

چطور می‌توان اقامت دائم فرانسه، اسپانیا و آلمان را دریافت کرد؟

آنا میکل، ۶۶ ساله، یک مستمری بگیر از بارسلونا، می‌خواست به گراسیا، منطقه‌ای شیک در این شهر نقل مکان کند، اما توانایی پرداخت آن را نداشت.

او که به عنوان مدیر روابط عمومی در یکی از هتل‌های مجلل شهر کار می‌کرد، می‌گوید: آنها می‌خواستند ۳ هزار یورو در ماه از من بگیرند. من گفتم نمی‌توانم آن را بپردازم. اما آنها در جواب به من گفتند که این مبلغ خوبی است چرا که بسیاری دیگر از صاحب‌خانه‌ها اجاره ۶ ماه را پیش می‌گیرند و مبلغ اجاره ماهانه هم از این بالاتر است.

مشکلات مشابهی در پرتغال نیز مشاهده شده است، جایی که کارگران دورکار به دلیل افزایش قیمت اجاره و تشدید بحران مسکن مقصر شناخته شده‌اند. این امر منجر به افزایش مخالفت‌ها با ویزاهای سرمایه‌گذاری طلایی در این کشور شده و بعید نیست که اتفاقات مشابهی در اسپانیا نیز مشاهده شود.

یورونیوز

خبرها