۱۴۰۳-۰۱-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

غرق شدن مرموز قایق حامل جاسوسان در مرز سوئیس و ایتالیا

  • ۱۴۰۲-۰۳-۱۴

فرورتیش‌آنلاین: مقام‌های ایتالیا می‌گویند ۲۱ تن از ۲۳ سرنشین یک قایق اجاره‌ای که هفته گذشته در دریاچه ماجیوره در شمال این کشور غرق شد، کارکنان فعلی یا سابق سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی بودند.

این قایق ۱۶ متری حامل کارکنان سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی اسرائیل و ایتالیا بود. ۴ نفر بر اثر غرق شدن این قایق جان خود را از دست دادند. سایر سرنشینان یا با شنا به سمت ساحل زنده ماندند یا قایق‌های دیگر آنها را از مهلکه نجات دادند.

۱۳ نفر از سرنشینان این قایق اسرائیلی و ۸ نفر ایتالیایی بودند. دو نفر از قربانیان شهروند ایتالیا و یک نفر نیز تبعه اسرائیل و چهارمین قربانی حادثه نیز یک زن ۵۰ ساله روس و همسر کاپیتان قایق بود.

دادستانی ایتالیا تحقیق از کاپیتان این قایق را آغاز کرده. این در حالی است که با توجه به فعالیت سرنشینان در سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره این حادثه و علت آن صورت گرفته است.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تائید کرده که یکی از قربانیان از کارکنان پیشین موساد بوده است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که این مامور سابق موساد روز یک‌شنبه گذشته با پروازی که برای آن بلیت داشت سفر نکرد و برنامه‌ای هم برای قایق‌سواری در دریاچه ماجیوره نداشت.

دو شهروند ایتالیایی جان باخته نیز افسر اطلاعاتی بودند. برخی از رسانه‌های ایتالیا گزارش داده‌اند که سفر با این قایق تفریحی در عمل پوششی برای برگزاری جلسه‌ای محرمانه بین ماموران اطلاعاتی ایتالیا و اسرائیل بود.

کاپیتان قایق و همسرش تنها سرنشینان قایق بودند که سابقه کار اطلاعاتی نداشتند. این قایق در پی مواجهه با طوفان با بادهایی به سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت واژگون شد. این در حالی است که این قایق باید طبق برنامه عصر یک‌شنبه پیش از زمان وقوع حادثه به ساحل برمی‌گشت.

به گزارش رسانه‌های ایتالیا شماری از سرنشینان قایق که پس از حادثه جان سالم به در بردند، با تخلیه فوری اقامتگاه‌هایشان به سرعت منطقه را ترک کرده‌اند.

دریاچه ماجیوره در میان کوهستان آلپ و در مرز ایتالیا و سوئیس واقع شده است.

منبع: یورونیوز

خبرها