۱۴۰۳-۰۳-۲۶
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

بیشتر نوجوانان بدون موبایل احساس بهتری دارند

  • ۱۴۰۲-۱۲-۲۲

فرورتیش‌آنلاین: بر اساس نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات پیو، تقریبا سه چهارم نوجوانان آمریکایی می‌گویند وقتی موبایل کنارشان نیست، احساس شادی یا آرامش می‌کنند.

پیو همچنین دریافت که با وجود ارتباط مثبت زندگی بدون تلفن، بیشتر نوجوانان استفاده از موبایل یا رسانه‌های اجتماعی را محدود نکرده‌اند.

این نظرسنجی در حالی انجام می‌شود که سیاست‌گذاران و حامیان کودکان بسیار نگران روابط نوجوانان با موبایل و رسانه‌های اجتماعی خود هستند.

پاییز گذشته، ده‌ها ایالت، از جمله کالیفرنیا و نیویورک، از شرکت متا پلتفرم، مالک اینستاگرام و فیس‌بوک به دلیل آسیب رساندن به جوانان و کمک به بحران سلامت روان جوانان با طراحی آگاهانه و عمدی ویژگی‌هایی که کودکان را معتاد می‌کند، شکایت کردند. در ماه ژانویه، مدیران عامل متا، تیک‌تاک، ایکس و دیگر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به کمیته قضایی سنا رفتند تا درباره آسیب‌های پلتفرم‌هایشان به جوانان شهادت دهند.

علیرغم نگرانی‌های فزاینده، بیشتر نوجوانان می‌گویند گوشی‌های هوشمند خلاقیت و سرگرمی‌ها را آسان‌تر می‌کنند، در حالی که ۴۵ درصد گفتند که به آنها کمک می‌کند در مدرسه خوب عمل کنند. بیشتر نوجوانان می‌گویند که مزایای داشتن گوشی هوشمند برای افراد هم سن‌شان بیشتر از مضرات آن است. به گفته پیو، تقریبا همه نوجوانان آمریکایی، یعنی حدود ۹۵ درصد به تلفن هوشمند دسترسی دارند.

اکثر نوجوانان می‌گویند که تلفن‌های هوشمند به افراد هم سن و سال خود کمک می‌کند تا سرگرمی‌ها و علایق خود را دنبال کنند. همچنین نزدیک به نیمی از آنها می‌گویند این دستگاه‌ها باعث شده تا جوانان در مدرسه راحت‌تر باشند.

این نظرسنجی از ۲۶ سپتامبر تا ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۳ انجام شد و در آن ۱۴۵۳ نوجوان با یکی از والدین آنها حضور داشتند. درصد خطای این نظرسنجی حدود ۳.۲ در نظر گرفته شده است.

همچنین حدود نیمی از والدین یعنی ۴۷ درصد می‌گویند که مدت زمانی که نوجوان‌شان می‌تواند با تلفن خود باشد را محدود می‌کنند، در حالی که سهم مشابه یعنی حدود ۴۸ درصد گفته‌اند که چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

تقریبا از هر ۱۰ والدین و نوجوانان ۴ نفر یا حدود ۳۸ درصد می‌گویند که حداقل گاهی اوقات با یکدیگر در مورد مدت زمانی که نوجوان‌شان گوشی در دست دارد، بحث می‌کنند. همچنین ۱۰ درصد از هر گروه گفتند که این اغلب اتفاق می‌افتد و آمریکایی‌های اسپانیایی‌تبار بیشتر این بحث‌ها را داشته‌اند.

چهل و دو درصد از نوجوانان می‌گویند گوشی‌های هوشمند یادگیری مهارت‌های اجتماعی خوب را سخت‌تر می‌کند، در حالی که ۳۰ درصد گفتند که این کار را آسان‌تر می‌کند.

حدود نیمی از والدین گفتند که زمان زیادی را صرف موبایل خود می‌کنند. والدین با درآمد بالاتر نسبت به والدینی که درآمد پایین‌تری دارند بیشتر زمان را صرف استفاده از تلفن همراه می‌کنند.

یورونیوز

خبرها