۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

حضور بیش از ۲ هزار لابی‌گر سوخت‌های فسیلی در مذاکرات «کوپ ۲۸»

  • ۱۴۰۲-۰۹-۱۵

فرورتیش‌آنلاین: کمپین‌های زیست محیطی می‌گویند در حالی که رهبران شرکت کننده در کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل موسوم به «کوپ ۲۸» با هدف پایان دادن به همه پروژه‌های جدید نفت، گاز و زغال سنگ به منظور مهار گرمایش جهانی مذاکره می‌کنند، حدود ۲۵۰۰ لابی‌گر سوخت‌های فسیلی مجوز حضور در این نشست بین‌المللی را دریافت کرده‌اند.

نشست بین‌المللی «کوپ ۲۸» در حالی به میزبانی کشور نفت‌خیز امارات عربی متحده در جریان است که مقامات این کشور نیز برنامه‌های خود برای بهره‌وری حداکثری از منافع سوخت‌های فسیلی را پنهان نکرده‌اند و با پذیرش بیش از ۸۰ هزار نفر در این کنفرانس بین‌المللی از جمله لابی‌گرهای سوخت فسیلی، نشست امسال را به بزرگ‌ترین «کوپ» تبدیل کرده‌اند.

اما امسال قوانین جدیدی که از سوی سازمان ملل متحد طراحی شده، بررسی دقیق مجوزهای داده شده را برای ناظران آسان کرده است. زیرا بطور مثال، امسال برای نخستین‌بار از شرکت‌کنندگان در این نشست خواسته شد تا اطلاعاتی درباره کارفرمای خود ارائه کنند.

اکنون گروه غیردولتی KBPO که ائتلافی متشکل از ۴۵۰ گروه بین‌المللی فعال در زمینه تغییرات آب و هوایی از جمله صلح سبز است، می‌گوید که با بررسی این اطلاعات مشخص شده است که امسال برای ۲۴۵۶ نفر مرتبط با سوخت‌های فسیلی مجوز شرکت در این کنفرانس صادر شده است. این آمار تقریباً چهار برابر تعداد مجوزهای صادر شده برای چنین شرکت‌کنندگانی در جریان کنفرانس «شرم‌الشیخ» در سال گذشته میلادی است.

این ائتلاف در بیانیه‌ای اعلام کرد، اگر این دست شرکت‌کنندگان را یک گروه در نظر بگیریم، تعداد آنها از همۀ هیأت‌های کشوری شرکت‌کننده در این نشست (جز برزیل و امارات) بیشتر است.

همه نمایندگان حاضر در نشست «کوپ» باید از سوی یک دولت یا سازمان بین‌المللی ثبت شده، معرفی و میزبانی شوند.

بر همین اساس، امسال دولت فرانسه رئیس غول سوخت فسیلی خود «توتال انرژی»، ایتالیا تیمی از غول انرژی ایتالیایی «انی» و اتحادیه اروپا نیز هیأتی از غول‌های نفتی «اکسون‌موبیل» و «بی‌پی» را به این نشست آورده‌اند.

انجمن تجارت بین‌المللی انتشار گازهای گلخانه‌ای مستقر در ژنو نیز ۱۱۶ نفر از جمله نمایندگانی از شرکت‌های نفتی «شل» و «اکوینور» نروژ را به همراه داشته است.

در بیانیه ائتلاف بین‌المللی KBPO آمده: «آیا واقعا فکر می‌کنید که شل یا اکسون موبیل، لابی‌هایی برای مشاهده منفعلانه این مذاکرات می‌فرستند؟ حضور سمی این آلوده‌کننده‌های بزرگ، برای سال‌ها ما را گرفتار کرده و مانع از پیشرفت گفت‌وگوها شده است.»

مذاکرات «کوپ ۲۸» در حالی در جریان است که امسال رکورد گرم‌ترین روزهای تاریخ بارها در کشورهای مختلف به ثبت رسیده و امارات نیز سلطان الجابر، رئیس شرکت ملی نفت ابوظبی را به عنوان رئیس این نشست منصوب کرده است.

گروه غیردولتی KBPO ماه گذشته نیز اعلام کرده بود که لابی‌های شرکت‌های فعال در زمینه سوخت‌های فسیلی در ۲۰ سال گذشته دست‌کم ۷۲۰۰ بار در کنفرانس‌های آب و هوایی شرکت کرده‌اند.

یورونیوز

خبرها