۱۴۰۳-۰۲-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

لو رفتن مخفیگاه رئیس مافیا پس از ۲۰ سال به خاطر عکس گوگل

  • ۱۴۰۰-۱۰-۱۷

مخفیگاه یک رئیس مافیای ایتالیایی فراری به طور اتفاقی توسط Google Map در اسپانیا شناسایی شد.

به گزارش فرورتیش‌آنلاین، «جواکینو گامینو» ۶۱ ساله یک قاتل محکوم است که نام او در فهرست خلافکارهای تحت تعقیب ایتالیا قرار داشت و از ۲۰ سال قبل ناپدید شده بود.

او دو دهه قبل به شهر گالاپاگار نزدیک پایتخت اسپانیا گریخت، سپس در آنجا با برگزیدن نام جعلی «مانوئل» ازدواج کرد و زندگی جدیدی تشکیل داد.

در حالی که همه گامینو را به عنوان سرآشپز و همچنین صاحب یک فروشگاه میوه و سبزیجات می‌شناختند، اما از ارتباطش با مافیا و اتهاماتش اطلاعی نداشتند. پس از سال‌ها تحقیقات پلیس سیسیل ایتالیا در نهایت حکم دستگیری او در سال ۲۰۱۴ صادر شد. اما آنچه به دستگیری او کمک کرد، ابزار ناوبری Google Map بود.

این متهم فراری در یکی از عکس‌های نمای خیابان گوگل در حالی دیده شد که مقابل میوه‌فروشی ایستاده و با یک مرد دیگر صحبت می‌کند. پلیس بر این باور بود که فرد حاضر در عکس شباهت زیادی با گامینو دارد.

از آنجایی که هنگام تحقیق مغازه و رستوران تعطیل شده بودند، پلیس به امید پیدا کردن سرنخ‌های جدید به شبکه‌های اجتماعی روی آورد. یکی از یافته‌ها عکسی از گامینو در لباس آشپزی بود که در فیس‌بوک پیدا شد. در این هنگام زخم کهنه روی چانه فردی که در عکس دیده می‌شد توجه پلیس را جلب کرد، زیرا متهم نیز چنین مشخصات ظاهری داشت. از سوی دیگر در منوی رستوران نیز غذایی به نام «شام سیسیلی» به چشم می‌خورد.

کارآگاهان با کنار گذاشتن این سرنخ‌ها موفق شدند «جواکینو گامینو» را پس از دو دهه فرار دستگیر کنند.

«فرانچسکو لو ووی»، دادستان پالرمو که آخرین تحقیقات را رهبری می‌کرد، گفته: «ما هر روز برای یافتن مجرمان فراری نقشه گوگل را جست‌وجو نمی‌کنیم. تحقیقات قبلی و طولانی زیادی وجود داشت که ما را به اسپانیا رساند. وقتی در مسیر خوبی قرار داشتیم Google Maps به تأیید تحقیقات‌مان کمک کرد.»

گامینو پس از ۲۰ سال مخفی شدن تصور می‌کرد توانسته تمام روابط خود را با سیسیل قطع کند، به همین دلیل در لحظه دستگیری از ماموران پلیس پرسیده بود: «چطور پیدایم کردید؟ من حتی ۱۰ سال است که با خانواده‌ام در ایتالیا تماس نگرفته‌ام.»

این نخستین‌بار نیست که یک عضو فراری مافیا با کمک اینترنت شناسایی و دستگیر می‌شود. در سال ۲۰۲۱ نیز «مارک فرن کلود بیارت»، عضو مافیای ایتالیا پس از ضبط و انتشار ویدئوهای آموزش آشپزی ایتالیایی در کارائیب دستگیر شد. او از سال 2014 به اتهام قاچاق کوکائین در هلند متواری بود و دادستان‌های ایتالیایی حکم دستگیری را صادر کرده بودند.

«بیارت» تا زمان دستگیری در «بوکا چیکا» در جمهوری دومینیکن زندگی آرامی را میان جامعه مهاجران ایتالیایی داشت. اگرچه او چهره‌اش را در ویدئوهای یوتیوب که مهارت‌های آشپزی خود را به رخ می‌کشید نمایش نمی‌داد، اما پلیس با دیدن خالکوبی‌های متمایزی که داشت، هویتش را شناسایی کرد و محل اختفایش لو رفت.

خبرها