۱۴۰۳-۰۲-۳۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

ایرانیان اجازه بازدید از اهرام مصر را ندارند

  • ۱۴۰۲-۰۲-۰۳

فرورتیش‌آنلاین: تبلیغات آژانس‌های مسافرتی ایران درباره سفر به مصر هرگز تضمین شده نیست و نباید به آن اعتماد کرد.

رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، گفت: «تا زمانی که توافق رسمی بین دولت ایران و مصر به نتیجه نرسد، سفر ایرانیان به آن کشور ناممکن است.»

«حرمت‌الله رفیعی» با اشاره به این که پس از اعلام خبر صدور ویزای مصر برای گردشگران ایرانی، چند دفتر خدمات مسافرتی بلافاصله تورهایشان را تبلیغ کردند، تصریح کرد: «هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و ساز و کاری میان دو کشور مشخص نشده است.»

وزیر گردشگری مصر پیشتر گفته بود که شهروندان ایرانی تنها از طریق شرکت‌های گردشگری می‌توانند وارد مصر شوند، در حالی که اکنون وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران از این موضوع اطلاعی ندارند و کلیت این موضوع و قابلیت اجرای آن هنوز محل پرسش و ابهام است.

آژانس‌های ایرانی تبلیغ‌کننده تور مصر، این خدمات سفر را بین ۳ تا ۴ هزار دلار قیمت‌گذاری کرده‌اند.

آقای رفیعی با بیان این که روادید مصر فقط برای گردشگرانی که با تور سفر کنند صادر می‌شود، گفت: «ایرانیان اگر ویزا هم بگیرند، تنها اجازه سفر به «سینا» را دارند و نمی‌توانند بناهای تاریخی مشهوری چون اهرام سه‌گانه را از نزدیک ببینند.»

با توجه به این روابط سیاسی رسمی بین ایران و مصر برقرار نیست، به نظر می‌رسد اظهارات «حمید عیسی»، وزیر گردشگری آن کشور فعلا یک تعارف دیپلماتیک بوده و گردشگران نباید روی آن حساب باز کنند. او در یک نشست خبری با اشاره به تسهیلات جدید این کشور برای شهروندان چین، هند، اسرائیل، ترکیه، ایران، مراکش و الجزایر خبر داد و گفت که  شهروندان ایرانی تنها از طریق شرکت‌های گردشگری می‌توانند وارد مصر شوند و در حال حاضر تنها می‌توانند به جنوب سینا سفر کنند.

تنها منطقه توریستی سینا، شهر ساحلی «شرم‌الشیخ» است که در نوک جنوبی شبه‌جزیره سینا و میان جبل‌الموسی و دریای سرخ واقع شده و برای گردشگران ایرانی جذابیتی نخواهد داشت.

با توجه به این که بازدید از اهرام سه‌گانه بیشترین جذابیت را برای گردشگران دارد، مشخص نیست آیا متقاضیانی که بابت تور مصر به آژانس‌های مسافرتی پول می‌پردازند، می‌دانند فقط می‌توانند به شرم‌الشیخ سفر کنند یا هنوز بی‌اطلاع هستند.

روابط ایران و مصر بیش از ۴ دهه است که قطع شده و با آن که ایرانیان اجازه سفر به مصر را ندارند، اما شهروندان مصری می‌توانند بدون دریافت روادید به مدت ۲۰ روز در ایران اقامت داشته باشند.

منبع: ایسنا

خبرها