۱۴۰۳-۰۲-۳۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

هالووین مرگبار در کره‌جنوبی

  • ۱۴۰۱-۰۸-۰۸

فرورتیش‌آنلاین: ازدحام جمعیت در جریان برگزاری جشن هالووین، شنبه شب ۲۹ اکتبر در سئول پایتخت کره جنوبی دست کم ۱۴۶ کشته و ۱۵۰ زخمی برجای گذاشت. این حادثه زمانی اتفاق افتاد که هزاران نفر از شرکت کنندگان مراسم در خیابانی باریک در محله ایته‌وون منطقه یونگ‌سان سئول گیر کرده و بسیاری بر اثر هجوم جمعیت به زمین افتادند. این مرگبار‌ترین فاجعه سال‌های اخیر کره جنوبی است.

 

چوی سونگ بوم، رئیس سازمان آتش‌نشانی منطقه یونگ‌سان سئول از احتمال افزایش آمار کشته‌ها خبر داد و خاطر نشان کرد همچنان اطلاع دقیقی از شمار زخمی‌هایی که وضعیتشان وخیم است در دسترس نیست.

 

تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰۰هزار نفر برای برگزاری جشن هالووین در ایته‌وون گرد هم آمده بودند. این بزرگترین جشن هالووین در کره‌ جنوبی از شروع همه‌گیری کرونا بود. دولت این کشور طی ماه‌های اخیر محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری کرونا را کاهش داده است. ایته‌وون محله‌ای در سئول است که به کافه‌ها، کلوب‌ها و رستوران‌های به روز خود شهرت دارد.

 

هنوز مشخص نیست که چه چیز باعث هجوم مردم به یک خیابان باریک شیب‌دار در نزدیکی هتل همیلتون شده است. این هتل یکی از مکان‌های اصلی مهمانی‌ها در سئول به شمار می‌رود. آقای کیم، یکی از بازماندگان حادثه می‌گوید که مردم همدیگر را هل می‌دادند و مثل «دومینو» یکی پس از دیگری روی زمین می‌افتادند. آن‌ها نزدیک یک‌ساعت و نیم در آن خیابان باریک گیر افتاده بودند. تعدادی از مردم با فریاد درخواست کمک می‌کردند و بسیاری نیز به سختی نفس می‌کشیدند.

 

آقای چوی، رئیس سازمان آتش‌نشانی می‌گوید که جسد ۷۴ نفر از جان‌باختگان به بیمارستان و ۴۶ نفر دیگر به یک سالن ورزشی انتقال داده شده است. وی افزود که بیش‌تر جان‌باختگان جوانان بیست و چند ساله هستند.

 

جوانان قربانیان اصلی فاجعه مرگ‌بار پیشین کره جنوبی نیز بودند. در آپریل سال ۲۰۱۴، ۳۰۴ نفر که بیشتر آن‌ها را نوجوانان دبیرستانی تشکیل می‌دادند بر اثر غرق شدن یک کشتی تفریحی جان سپردند. این حادثه قوانین ایمنی ضعیف و نقص‌های نظارتی کره جنوبی را عیان کرد. مرگ و میرهای شنبه شب به احتمال زیاد توجه اذهان عمومی را به اقدامات انجام شده توسط دولت برای بهبود ایمنی از زمان حادثه کشتی جلب خواهد کرد.

 

حادثه جشن هالووین امسال سئول دومین فاجعه مرگبار بر اثر ازدحام جمعیت در یک ماه اخیر در آسیا است. طی حادثه اول، پلیس اندونزی در روز اول اکتبر و در جریان یک مسابقه فوتبال با شلیک گاز اشک‌آور باعث هجوم جمعیت تماشاگران مسابقه به سمت درهای خروجی استادیوم و تلاش آن‌ها برای فرار شد. در این حادثه ۱۳۲ نفر از تماشاچیان جان باختند.

 

یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای به مقامات اورژانسی و بیمارستانی این کشور دستور داد تا از درمان سریع مصدومان اطمینان حاصل کرده و ایمنی مکان‌های برگزاری جشن را بررسی کنند.

 

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در توئیت‌هائی با ابراز همدردی با مردم کره جنوبی به آن‌ها صمیمانه تسلیت گفتند.

 

حادثه شنبه شب مرگبارترین فاجعه به دلیل ازدحام جمعیت در تاریخ کره جنوبی است. در سال ۲۰۰۵ و در جریان یک کنسرت پاپ در شهر سانگجو در جنوب کره جنوبی هجوم مردم باعث کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی شدن حدود ۶۰ نفر شد.

خبرها