۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

گیوتین دیجیتال برای سلبریتی‌های بی‌تفاوت به وضعیت غزه

  • ۱۴۰۳-۰۲-۲۵

فرورتیش‌آنلاین: کاربران شبکه‌های اجتماعی در حرکتی خودجوش و جمعی، افراد مشهور و اینفلوئنسرهای شبکه اجتماعی را که در خصوص غزه سکوت اختیار کرده‌اند، آنفالو یا بلاک می‌کنند. بسیاری از نام‌های معروف از تیلور سوئیفت گرفته تا زندایا و جاستین بی‌بِر، در این «گیوتین دیجیتال» هستند.

ترند جدیدی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به‌ویژه در تیک‌تاک در حال گسترش است که کاربران از طریق آن، ناامیدی خود را از فرهنگ سلبریتی ابراز می‌کنند و در عین حال همبستگی خود را با مردم غزه  نشان می‌دهند.

در حالی که بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از یکدیگر می‌خواهند تا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی افراد صاحب‌نامی که در مورد قساوت‌های بشری در نوار غزه سکوت کرده اند را مسدود یا اصطلاحا بلاک کنند، تاکنون صدها نفر از افراد مشهور در این «گیوتین دیجیتال» گرفتار شده‌اند.

خوانندگان و بازیگران سرشناس آمریکایی همچون سلنا گومز، زندایا، دریک، جاستین بیبر و خانواده کارداشیان از جمله اهداف این کارزاز هستند. حتی طرفداران پر و پا قرص ستارگانی همچون تیلور سویفت نیز تصمیم خود را برای آنفالو کردن هنرمندان محبوب خود اعلام کرده‌اند.

بعضی از افراد مشهور در فهرست‌ مسدودی‌ها، در روزهای اول آغاز درگیری، نگرانی خود را برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ابراز کردند، اما در ماه‌های اخیر به طور علنی درباره غزه مطلبی پست نکرده‌اند.

فعالان طرفدار مردم فلسطین، ماه‌هاست که از سلبریتی‌ها خواسته‌اند تا با غیرنظامیان غزه همبستگی بیشتری از خود نشان دهند. این فشار هفته گذشته در جریان برگزاری میهمانی پر زرق و برق مت گالای ۲۰۲۴ همزمان با اعلام اسرائیل برای حمله نظامی به رفح به اوج خود رسید.

بینندگان مت گالا مدت‌هاست که این رویداد را با رمان‌های سه‌گانه «بازی‌های گرسنگی» نوشته سوزان کالینز مقایسه می‌کنند که در حقیقت سعی دارد  شکاف اجتماعی بین نخبگان ثروتمند و شهروندانی که تحت ستم دولتی زندگی می‌کنند را نشان دهد.

اما انتقاد از این میهمانی به شدت پر زرق و برق امسال بیش از سال‌های قبل بود، چرا که افراد مشهور حاضر در این مهمانی در حالی که معترضان طرفدار مردم فلسطین در بیرون راهپیمایی می‌کردند، با لباس‌های خود عکس می‌گرفتند.

 

آمار ریزش دنبال‌کنندگان در فضای مجازی

سلنا گومز، بازیگر و خواننده: یک میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام و ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده در ایکس

زندایا، بازیگر و خواننده: ۱۵۳ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام و ۴۰ هزار دنبال‌کننده در ایکس

کیم کارداشیان، ستاره تلویزیونی، تاجر و اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی: ۷۸۰ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام

کایلی جنر، ستاره تلویزیون و تاجر: ۵۴۰ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام و ۵۳ هزار دنبال‌کننده در ایکس

بیلی آیلیش، خواننده و ترانه‌سرا: ۱.۱ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام

بیانسه، خواننده، ترانه‌سرا و بازیگر مشهور: ۶۸۹ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام

ریحانا، خواننده و بازیگر: ۱۱۰ هزار دنبال‌کننده در ایکس

 

این جنبش از کجا شروع شد؟

این جنبش در واکنش به ویدئوی یک اینفلوئنسر به نام «هیلی کالیل» در جریان مهمانی مت گالا در تاریخ ۷ مه آغاز شد. خانم کالیل در این ویدئو، عبارت مشهور ملکه ماری آنتوانت در دوران اوج بی‌خبری از رنج و گرسنگی مردم قبل از انقلاب فرانسه را زمزمه می‌کند و می‌گوید اگر مردم نان ندارند، بگذارید کیک بخورند. ماری آنتوآنت بعدا توسط نیروهای انقلاب فرانسه با دستگاه گیوتین اعدام شد.

در همین راستا، خالق این کارزار اینترنتی، اعلام کرد: «زمان آن رسیده تا مردم آنچه را که من اسمش را «گیوتین دیجیتال» می‌نامم انجام دهند. زمان آن فرا رسیده است تا همه افراد مشهور، اینفلوئنسرها و افراد ثروتمندی را که از منابع خود برای کمک به افراد نیازمند استفاده نمی‌کنند، بلاک کنیم. ما این سکوها را به آنها دادیم. حالا وقت آن است که نظرات، لایک‌ها، و پول‌هایمان را از آن‌ها پس بگیریم.»

کالیل کمی بعد یک پیام عذرخواهی ویدئویی منتشر کرد که در آن گفت که منظورش از این سخنان درباره غزه نبوده و گفت که آگاهی کافی برای صحبت در مورد غزه به شیوه‌ای معنادار و آگاهانه ندارد.

همین اظهارنظر دوباره او نیز باعث واکنش شدید مخاطبان شد.

کاربران آنلاین در پاسخ به این جوابیه، او را با یک خواننده رپ به نام مک‌کلمور مقایسه کردند که علیرغم این که در ماه اکتبر گفته بود «به هیچ وجه» در روابط اسرائیل و فلسطین متخصص نیست، اما وقتی از این درگیری مطلع شده، حمایت خود را از آتش‌بس اعلام نمود. او هفته گذشته ترانه‌ای در حمایت از مردم فلسطین منتشر کرد.

گل گدوت، بازیگر و مدل اسرائیلی که از نماینده رژیم صهیونیستی در مسابقه آوازخوانی یوروویژن حمایت کرده بود نیز با ریزش کاربران مواجه شد.

در میان اینفلوئنسرهای سرشناس اسرائیلی، گدوت با اختلاف، بیشترین فالوور  را دارد. این بازیگر هالیوودی،‌ حمایت خود از گولان،‌ نماینده اسرائیل در یوروویژن ۲۰۲۴ را با تمام ۱۰۹ میلیون دنبال‌کننده خود به اشتراک گذاشت.

با این حال، تعداد فالوورها از آن زمان آغاز جنبش آنفالو به ۱۰۸میلیون کاهش یافته است.

خبرها