۱۴۰۳-۰۳-۲۵
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

کمک گرفتن دولت بلژیک از تن‌تن برای افزایش امنیت پاسپورت

  • ۱۴۰۰-۱۱-۱۱

فرورتیش‌آنلاین: دولت بلژیک از گذرنامه جدید این کشور رونمایی کرد که در طراحی آن از امکانات امنیتی بالاتر و نیز از طرح‌های کمیک استریپ معروف تن‌تن استفاده شده است.

وزارت امور خارجه بلژیک می‌گوید سند مسافرتی جدید با همکاری نزدیک کارشناسان مبارزه با جعل و تقلب پلیس فدرال این کشور طراحی شده و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های «تالس» و «زتس» به زودی کار ساخت و انتشار آن را آغاز خواهند کرد.

 

 

گذرنامه فعلی بلژیک در سال ۲۰۰۸ طراحی شده و تاکنون تغییر نکرده و از آنجا که شمار زیادی از این گذرنامه‌ها ۱۴ سال است که در بلژیک و در سایر نقاط جهان در گردش است، تبهکاران بیشتر به فکر جعل آن می‌افتند.

«سوفی ویلمس»، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک درباره گذرنامه‌های فعلی این کشور گفته: «گذرنامه بلژیک یکی از بهترین‌های جهان و برای ما مایه افتخار است، اما در هر حال جعل‌کنندگان را وسوسه می‌کند، به همین دلیل ما دائما در تلاش هستیم تا امنیت آن را بهبود بخشیم.»

در سیاهه کشورهایی که معتبرترین گذرنامه‌های جهان را دارند، بلژیک به همراه چند کشور دیگر در رده ششم است.

وزیر خارجه بلژیک هم‌چنین تاکید کرده: «معرفی گذرنامه جدید همچنین فرصتی برای ماست تا هنر نهم، یعنی کمیک استریپ را برجسته کنیم که عنصر مرکزی فرهنگ و نماینده تأثیر ما در خارج از کشور است.»

داستان‌های تن‌تن نوشته «ژرژ رمی»، معروف به «ارژه» که در اواسط سده بیستم میلادی خلق شد و خیلی زود نسخه‌های کمیک و پویانمایی آن تولید گردید، اگر نه مهم‌ترین، یکی از مهم‌ترین نمادهای ملی بلژیک است.

ماجراهای تن‌تن و سگش میلو پرفروش‌ترین کتاب داستان مصور یا کمیک استریپ در اروپاست و تاکنون بیش از ۲۳۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این مجموعه تاکنون به ۱۰۰ زبان مختلف ترجمه شده و نخستین برگردان آن به فارسی نیز در سال ۱۳۵۰ منتشر شد.

توزیع گذرنامه‌های جدید بلژیک که ۷ سال اعتبار دارد، قرار است از روز ۷ فوریه آغاز شود.

با آن که گذرنامه جدید دارای امکانات بیشتر و فناوری جدیدتری نسبت به گذرنامه‌های قدیمی است و حتی قابلیت شخصی‌سازی دارد، اما دولت بروکسل می‌گوید هزینه صدور آنها را افزایش نخواهد داد.

این مبلغ برای گذرنامه بزرگ‌سالان ۶۵ و برای افراد زیر سن قانونی ۳۵ یورو تعیین شده است.

 

خبرها