۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

شکایت یک شهروند از پلیس و SWAT در کلرادو

  • ۱۴۰۲-۱۲-۱۷

فرورتیش‌آنلاین: یک شهروند خانم ۷۸ ساله پس از بازرسی اشتباه خانه‌اش توسط تیم ضربت از دو مامور پلیس ایالات‌متحده شکایت کرد و از دادگاه ایالتی ۳.۷۶ میلیون دلار گرفت.

پلیس به دنبال یک کامیون یرقتی بود که به خانه این زن سال‌خورده رسید. براساس قانون جدید کلرادو، مردم می‌توانند از پلیس به دلیل نقض حقوق اساسی ایالتی‌شان شکایت کنند.

هئیت منصفه دادگاه ایالتی در دنور به نفع روبی جانسون رای داد و این حکم توسط اتحادیه آزادی‌های مدنی ایالات‌متحده در کلرادو اعلام شد.

پلیس در عملیاتی یک کامیون سرقتی را با استفاده از برنامه Find Me تا خانه جانسون ردیابی می‌کند و با استناد به این برنامه هم برای خانه او حکم بازرسی می‌گیرد. این کامیون سرقتی حامل چند سلاح، پهپاد، ۴ هزار دلار پول نقد و یک آیفون بود.

براساس دادخواست مطرح شده در دادگاه، جانسون، یک کارمند و مادربزرگ بازنشسته شرکت خدمات پستی است. ۴ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی او وقتی تازه از حمام بیرون آمده بود، صدای بلندی شنید که به اهالی خانه هشدار می‌داد، دست‌های خود را بالا بگیرند و خارج شوند.

جانسون در حالی که هنوز حوله بر تن داشت، در خانه را باز کرد و با یک فرد زره‌پوش در چمن خانه‌اش و همچنین خودروهای پلیس در امتداد خیابان و مردانی با تجهیزات کامل نظامی همراه با سلاح و سگ مواجه شد.

در دادخواست گفته شده که کارآگاه «گری استاب»، به اشتباه حکم بازرسی خانه جانسون را دریافت کرده و به این نکته اشاره نکرده که اطلاعات برنامه Find Me دقیق نیست و تنها یک مکان کلی را نمایش می‌دهد. وکلای این کارآگاه و اداره پلیس دنور هیچ‌کدام درباره این موضوع اظهارنظری نکردند.

به گفته اتحادیه آزادی‌های مدنی ایالات‌متحده در کلرادو، این شکایت براساس یک لایحه اصلاحات گسترده پلیس در سال ۲۰۲۰، پس از قتل جورج فلوید تصویب شده است. قانون‌گذاران ایالتی این حق را ایجاد کرده‌اند تا مردم بتوانند از ماموران پلیس به دلیل نقض قانون اساسی ایالتی در دادگاه ایالتی شکایت کنند.

پیش از این مردمی که از رفتار نادرست پلیس شکایت داشتند، تنها می‌توانستند در دادگاه فدرال شکایت‌شان را مطرح کنند، جایی که همیشه احتمال به نتیجه رسیدن دادخواست‌شان پایین بوده. در واقع در دادگاه فدرال، قانون مصونیت از مقامات، از پلیس در برابر دعوی قضایی پولی ناشی از کارهایی که در حین انجام کار مرتکب می‌شوند، محافظت می‌کند.

پلیس برای ورود به گاراژ جانسون به صورت ضربتی عمل کرده و با این که او توضیح داده چطور در باز می‌شود، اما آنها سقف را شکستند تا وارد اتاق زیرشیروانی شوند.

تیم مک‌دونالد، مدیر حقوقی اتحادیه آزادی‌های مدنی ایالات‌متحده گفت که بزرگ‌ترین آسیب به احساس امنیت جانسون در خانه وارد شده است، جایی که او سه فرزند خود را به عنوان یک مادر مجرد بزرگ کرده است. او حالا از استرس و بی‌خوابی رنج می‌برد و در نهایت به محله‌ دیگری نقل مکان کرده است.

یورونیوز

خبرها