۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

توصیه «شمارش گوسفند» هنگام بی‌خوابی از کجا می‌آید؟

  • ۱۴۰۳-۰۱-۰۶

فرورتیش‌آنلاین: بسیاری از ما این توصیه معروف مبنی بر «شمارش گوسفند» برای مقابله با بی‌خوابی را در کودکی یا بزرگسالی شنیده‌ایم.

برای برخی ممکن است این سوال پیش آمده باشد که چرا چنین توصیه‌ای مطرح می‌شود و یا ریشه آن به کجا بر می‌گردد؟ به عنوان مثال چرا به جای گوسفند توصیه به شمارش دیگر حیوانات مانند اسب، گاو و خرگوش صورت نمی‌گیرد؟

گفته می‌شود ریشه این توصیه به چوپان‌های قرون وسطی بر می‌گردد که برای چند هفته متوالی با انسان‌های دیگر تماسی نداشتند. آنها شب‌ها برای به خواب رفتن دست به شمارش گوسفند‌ها می‌زدند تا خواب‌شان ببرد. با این حال صحت این روایت تائید نشده است.

در عین حال به قاطعیت می‌توان گفت که این ایده بسیار قدیمی است زیرا در کتابی از داستان‌های کوتاه که از قرن سیزدهم میلادی به جای مانده به آن اشاره شده است.

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که تخیل و تلاش برای پرت کردن حواس می‌تواند به مقابله با بی‌خوابی کمک کند. شمارش گوسفند را هم می‌توان نوعی تخیل و تلاش برای حواس پرت کردن دانست. با این حال پژوهشی علمی در مورد تاثیر مستقیم آن بر مقابله با بی‌خوابی انجام نشده است.

دانشمندان به افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند توصیه می‌کنند که روش‌های مختلف ریلکسیشن و رسیدن به آرامش را امتحان کنند. فکر کردن به آنچه فرد را خوشحال می‌کند و بابت آن خرسند است نیز به رسیدن به آرامش و مقابله با بی‌خوابی کمک می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های مقابله با بی‌خوابی اختصاص زمان مشخصی پیش از خواب به بررسی مشکلات و مسائل روزمره و پیدا کردن راه‌حل برای آنها است.

از سوی دیگر به افرادی که مدتی طولانی در تخت‌خواب از بی‌خوابی رنج می‌برند توصیه می‌شود تا مدتی از بستر خارج شوند به کار دیگری انجام دهند، سپس دوباره به تخت بازگردند.

یورونیوز

خبرها